Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Jubileuszowa Jesień Poezji z Konopnicką

Tegoroczne dni XV Ciechanowskiej Jesieni Poezji (6-7 października 2010) poświęcone były przede wszystkim znanej poetce, „pieśniarce ludu” Marii Konopnickiej, związanej z Ziemią Ciechanowską poprzez jej najmłodszego syna Jana. Wyjątkowo bogaty program  XV Ciechanowskiej Jesieni Poezji /szczegóły na stronie Związku Literatów na Mazowszu, www.zlmaz.pl/, w przeddzień stulecia śmierci Marii Konopnickiej pozwolił na ubogacenia duchowe. Zaproszeni Goście i wszyscy uczestnicy Ciechanowskiej Jesieni Poezji mieli możliwość uczestniczenia w wielu jakże ważnych, nie tylko dla społeczności lokalnej, wydarzeniach.


Po spotkaniu organizacyjnym w Kawiarni Artystycznej CKiSz w Ciechanowie, poeci z kraju i z zagranicy udali się jak zwykle na spotkania autorskie w szkołach i uczelniach. Libor Martinek /Czechy/, Maria Szonert /USA/, Dorota Jaworska /Ukraina/, Anna Czachorowska /Jabłonna/, prawnuk Marii Konopnickiej Jan Bielecki /Warszawa/, Wanda Gołębiewska /Płock/, Barbara Krajewska /Iwany/, Stefan Chojnowski /Soboklęszcz/, Lidia Lachowska /Przewodowo – Parcele/ oraz poeci z Ciechanowa: Teresa Kaczorowska, Zenona Cieślak-Szymanik, Wiktor Golubski, Stanisław Kęsik, Barbara Sitek–Wyrembek,. Po raz pierwszy zorganizowano literatom spotkania autorskie poza Ciechanowem. I tak do Liceum Ogólnokształcącego w Glinojecku udała się Mirosława Niewińska /Francja/ i Tadeusz Woicki /Ciechanów/, zaś do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przasnyszu (spotkanie współorganizowało Muzeum Historyczne w Przasnyszu) - Hanna Karp /Warszawa/ oraz miejsco- wi twórcy, m.in. Piotr Kaszubowski, Krzysztof  Turowiecki i Bożenna Parzuchowska.


Równolegle odbywały się warsztaty poetyckie w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, poprowadzone przez Ewę Stangrodzką. Uczestniczyli w nich m.in. poeci z Ciechanowa: Zbigniew Skawiński, Anna Borucka, Marianna Olkowska, a także Mieczysław Stusiński z Przasnysza  i Teresa Nowak-Chęcińska z Nowego Dworu Maz.


Ziemia Ciechanowska godnie w tych dniach uczciła stulecie śmierci Marii Konopnickiej. Po obiedzie, w Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie, prezes Związku Literatów na Mazowszu, dr Teresa Kaczorowska poprowadziła cały blok programowy poświęcony autorce „Roty”. Wszyscy w wypełnionej szczelnie Kawiarni Artystycznej mogli zapoznać się z dwiema okolicznościowymi publikacjami Związku Literatów na Mazowszu, na temat związków sławnej poetki z Ziemią Ciechanowską: najnowszym numerem „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” Nr 12  pt. „Nie rzucim ziemi...” oraz gorącej jeszcze książki Teresy Kaczorowskiej pt. „Maria Konopnicka i Ziemia Ciechanowska”. Kolejni prelegenci, również w formie multimedialnej, przedstawili związki poetki z Podkarpaciem (dyrektor Muzeum M. Konopnickiej w Żarnowcu, Paweł Bukowski) i ze Lwowem (pisarka i dziennikarka Dorota Jaworska). Bardzo ciekawe było także wystąpienie Ewy Gryguc z Cyfrowej Biblioteki Narodowej w Warszawie, która przedstawiła bogatą bibliografię BN w systemie cyfrowym, z białymi krukami Konopnickiej włącznie, opatrzoną jej biografią autorstwa  Teresy Kaczorowskiej. Gorąco został też przyjęty prawnuk autorki „Roty” – Jan Bielecki z Warszawy, prezes Towarzystwa im. M. Konopnickiej, który interesująco opowiadał o działaniach tej organizacji. Ponadto Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie przygotowała ciekawą wystawę bibliograficzną Marii Konopnickiej, wraz z cennymi dawnymi wydaniami dzieł poetki. Wszystkie głosy w dyskusji – a przybyli przedstawiciele władz wszystkich szczebli, wielu instytucji kultury, szkół pod patronatem autorki „Roty” - były ważne i wniosły bardzo wiele cennych informacji, podnosząc naszą wiedzę na temat związków z poetką. Całość uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 3 im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, poświęcony patronce.


Na zakończenie tej części Jesieni, Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej oraz Związek Literatów na Mazowszu ufundowały pamiątkową tablicę poświęconą Marii Konopnickiej. Odsłonił ją uroczyście, na dawnej oficynie młyńskiej, prawnuk Marii Konopnickiej Jan Bielecki, przy asyście prezesów: TMZC – starosty ciechanowskiego Eugeniusza Sadowskiego, Bernarda Grzankowskiego i ZLM - Teresy Kaczorowskiej, a także wiceprezydenta Ciechanowa Cezarego Chodkowskiego. Dopełnieniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem poetki w parku jej imienia.


Kolejnym etapem było odwiedzenie dworku w podciechanowskim Przedwojewie, który w latach 1905-1921 należał do Jana Konopnickiego (wraz z majątkiem ziemskim). Poetka odwiedziła tam syna kilkakrotnie, bywali też w nim znani pozytywiści: dr Franciszek Rajkowski, Aleksander Świętochowski, Henryk Sienkiewicz i wielu innych. Dwór dziś jest zaniedbany, chylący się ku ruinie i wzbudził w sercach zebranych jedną myśl wspólną – należy jak najszybciej go odbudować, nadać mu dawny blask i właściwą użyteczność. Narodziła się myśl, aby wysłać petycję do władz i stworzyć w Przedwojewie dom pracy twórczej, albo dom dla pisarzy (na wzór domu dla aktorów w Skolimowie).


Po literackiej kolacji w Klubie Stara Leżakownia przy Browarze Ciechan, dzięki hojności oraz życzliwości jego właścicielki Irminy Ochenkowskiej, rozpoczęła się Noc Poetów - w wykonaniu uczestników i zaproszonych gości, m.in. wiceprezydent Ciechanowa Ewy Gładysz. Koncert barda Stanisława Klawe z Warszawy uświetnił wieczorne potyczki z poezją i był jakże miłym dla ucha, w wyjątkowym nastroju gotyckich wnętrz, przerywnikiem. Poezja - w uroczym, historycznym centrum Ciechanowa – królowała aż do późnych godzin nocnych.


Kolejny dzień obfitował w wydarzenia opinogórskie. Zwiedzano w Opinogórze Muzeum Romantyzmu: Zameczek, Dwór Krasińskich i oficynę (z wystawą malarstwa Kossaków), a w podziemiach miejscowego kościoła – obok prochów poety Zygmunta i członków rodu Krasińskich – poeci złożyli kwiaty i zapali znicze.


Jeszcze przed południem odbyło się już kolejne kwartalne spotkanie w ramach VIII Spotkań z Literaturą w Opinogórze – tym razem z Markiem Nowakowskim, znanym pisarzem, autorem scenariuszy filmowych i … człowiekiem o bogatej przeszłości, bo przeważnie nie był on, i nie jest, pogodzony z rzeczywistością dnia codziennego i kraju. Spotkanie jakże udane, przy licznie zebranej młodzieży, poprowadziła jak zwykle ciekawie dr Teresa Kaczorowska.


Na zakończenie tej słonecznej Jesieni rozstrzygnięto już XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Opina”. Jury w składzie: Wiesław Zieliński (Rzeszów),  Anna Kowalska (Warszawa, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki) i Stanisław Kęsik (Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie) przyznało pierwszą nagrodę Markowi Grali z Płocka, drugą nagrodę  - Markowi Chorabikowi z Gdyni, zaś trzecią - Januszowi Korylowi z Rzeszowa. Nagrodę za wiersz o tematyce opinogórskiej zdobyła Wanda Gołębiewska z Płocka, a za wiersz o tematyce ciechanowskiej - Marek Piotrowski z Ciechanowa. Za niektóre wiersze przyznano wyróżnienia, niektóre w nagrodę wydrukowano w tzw. „jednodniówce”.  Nagrody wręczyli wiceprezydent Ciechanowa Cezary Chodkowski, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Roman Kochanowicz, honorowa obywatelka Ciechanowa prof. Bibiana Mosakowska oraz prezes ZLM Teresa Kaczorowska. Na zakończenie wysłuchano koncertu poetycko-muzycznego w wykonaniu laureatów oraz Andrzeja Kaluszkiewicza (fortepian) i Pawła Stańczaka (śpiew).


Piękna złocista jesień obfitowała podczas tych dwóch dni w piękną pogodę, poezję i ożywiła ducha. Była owocna i jakże konieczna, przyjazna od wielu lat na naszej ciechanowskiej ziemi, ziemi skąd nasz ród... Warto,. naprawdę warto było w niej uczestniczyć.


01


02


03


04


05


06


07


08


09


10


11


12


Fot.


Barbara Sitek-Wyrembek


Zofia Turowiecka


 


 

2010-10-16 09:51:43 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu