Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


VII Leśne Impresje

   Po dwóch latach goszczenia w KOMR w Dąbku „Impresje leśne” wróciły w sobotę wieczorem, 25 sierpnia 2018 r., do ościsłowskich lasów. Choć nie do leśniczówki Kamionka, ale w jej pobliże, na piękną leśną polanę otoczoną wonnymi lasami, świeżo po deszczu.

   Ta stosunkowo młoda impreza literacka Związku Literatów na Mazowszu, organizowana tradycyjnie przy wsparciu PCKiSz (pomoc w transporcie, w zakupach), odbywa się od siedmiu lat na zakończenie letnich wakacji. Inicjatorem jej był siedem lat temu poeta leśnik Sławek Zdun, który wraz z żoną Anią przyjęli w tym roku literatów już po raz piąty. Tym razem - w leśnym plenerze  nieopodal leśniczówki Kamionka, gdzie mieszkają - podjęli około 40 gości, nie tylko własnym świeżym chlebem ze smalcem, ale doskonałym gulaszem z dziczyzny (obydwoje są myśliwymi) oraz nalewką jarzębinową. Literaci natomiast raczyli wszystkich kiełbaskami znad ogniska oraz piwem Ciechan.

   Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Kucharzewski, bard z Suwalszczyny. Przyjechał z gitarą oraz z nową swoją poetycką książką „Ziemi krzyk”, wydaną kilka tygodni temu przez Związek Literatów na Mazowszu, pod redakcyjnym okiem Teresy Kaczorowskiej, która najpierw przybliżyła ją poprzez swój wstęp z tego zbioru. Potem Grzegorz Kucharzewski śpiewał przy dźwiękach swojej gitary poetyckie utwory, opowiadając ciekawie o genezie wielu z nich. Ten pieśniarz i poeta uważany jest za barda największej w Polsce powojennej komunistycznej zbrodni z lipca 1945 r. – obławy augustowskiej. Stracił bowiem w niej swoją ciocię (jedyną siostrę ojca), 20-letnią Zytę Kucharzewską z Gib, łączniczkę AK, poświęcając jej oraz innym ofiarom tej do dziś niewyjaśnionej zbrodni wiele utworów.

   W artystycznym programie tegorocznych „Impresji leśnych” była także „Wierszorama mazowiecka”, podczas której już tradycyjnie swoje utwory czytali poeci, którzy przybyli -  tym razem z Ciechanowa, Mławy, Płońska i okolic. Światło na polanie zapewnili miejscowi strażacy z OSP w Ościsłowie i Rafał Wachnik z PCKiSz, na polanie gościli także burmistrz Glinojecka Łukasz Kapczyński (przyznał się, że … czasem pisze wiersze) oraz dyrektor ościsłowskiej szkoły Marek Marcinkowski. W sumie „Impresje” niezwykle piękne, wręcz magiczne, pod łaskawym ościsłowskim niebem – najpierw z zachodem słońca, a potem z księżycem w pełni, które akurat na to poetyckie biesiadowanie stało się pogodne, zasłuchane w poezję...


Fot. Dariusz Węcławski


 oscislowo


 Kliknij zdjęcie, zobacz więcej.


 


 


 


 

2018-08-29 22:49:31 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu