Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXIX Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

W 80. rocznicę śmierci Aleksandra Świętochowskiego 


   Piękna i na wysokim poziomie literacko-naukowym była tegoroczna, już 29. Wiosna Literatury w Gołotczyźnie. Najpierw, jak zwykle, zaproszeni pisarze z Warszawy spotkali się z młodymi czytelnikami: w Zespole Szkół Rolniczych im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie (dr Daniel Osiński) i Gimnazjum w Sońsku (Andrzej Zaniewski i Izabella Bozik). W południe, wraz z literatami z regionu, złożono kwiaty i zapalono ognie pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego (ideolog pozytywizmu, twórca szkół w Gołotczyźnie) oraz Grzegorza Roszki na miejscowym cmentarzu.
   Kulminacyjną częścią tego dnia było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Wygłoszony z pasją wykład dr Dawida Osińskiego „Aleksander Świętochowski i dzieło niemożliwe. Poseł Prawdy o literaturze, historii, poznaniu i życiu” był niezwykle interesujący, podobnie jak jego autor – młody adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, ale już z dużym dorobkiem naukowym, absolwent ciechanowskiego „Krasiniaka”, pochodzący z pobliskiego Gołymina. Kolejnym punktem było rozstrzygnięcie V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Laur Posła Prawdy” przez jury pod przewodnictwem Bernarda Nowaka z Lublina – pierwszą i jedyną nagrodę za esej pt. „List do Pana Ś.” odebrał Krzysztof Martwicki z Płońska (prozaik, poeta, sekretarz Związku Literatów na Mazowszu). Spotkanie w Muzeum zakończył koncert uczennicy PSM I st. im. St. Moniuszki w Ciechanowie, Natalii Jopek.
   Jak każdego roku było też stoisko z wydawnictwami oraz spotkanie towarzyskie przy ognisku w gołockim parku – podczas pięknej pogody, w zapachu kwitnących lip, przy głosach ptaków i żab…
   Warto dodać, że organizatorami XXIX Wiosny Literatury byli: Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.


Fot. – Uczestnicy Wiosny Literatury  w Muzeum i na cmentarzu w Sońsku, dr Dawid Osiński wygłasza w Muzeum Pozytywizmu odczyt o A. Świętochowskim (T. Kaczorowska, D. Węcławski)


 a1a2a3a4


 


 


 

2018-06-17 19:53:54 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu