Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Początek wiosny z poezją

   Tom poezji „Corrida" autorstwa Juliusza Erazma Bolka z Warszawy (Związek Pisarzy Katolickich, Warszawa 2017) wygrał jubileuszowy XV Konkurs na najlepszą książkę minionego 2017 roku Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Autor, choć zagrypiony, osobiście odebrał Statuetkę „Złote Pióro”, przybył też wydawca – Miłosz Kamil Manasterski, prezes Związku Pisarzy Katolickich. Spośród 13 książek, jakie w 2017 r. wydali członkowie ZLM, do konkursu przystąpiło dziewięć publikacji. Jury – w tym roku pod przewodnictwem Małgorzaty Kownackiej z Warszawy - nominowało do „Złotego Pióra” także tytuły: „Zachor - pamiętaj" Marka Janusza Piotrowskiego ze wsi Gogole oraz „Jagodzianki z Mikołajek” Igora Kantorowskiego z Płońska. Wszyscy autorzy zaprezentowali fragmenty nominowanych książek.
   Konkurs  rozstrzygnięto w środę, w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2018 r., podczas wieczoru literacko-muzycznego w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie, z okazji ciechanowskiej edycji (już 18. z kolei) Światowego Dnia Poezji (World Poetry Day) ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO. Wieczór prowadziła dr Teresa Kaczorowska, zaś oprawę muzyczną zapewnił koncert z cyklu „Piosenka z tekstem” Wojtka Gęsickiego i jego gościa Piotra Dąbrówki z Radomia.
   Wieczór w Kawiarni Artystycznej był finałem tegorocznej 18. ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji. Wcześniej tego dnia poeci spotykali się bowiem z czytelnikami - już trzeci rok pod hasłem „Poezja terapią jest”. Spotkania te były niezwykle interesujące i gorąco przyjmowane przez mieszkańców dwóch Domów Pomocy Społecznej w Ciechanowie: „Kombatant” (wystąpił z wierszami Zdzisław Zembrzycki) i DPS-u przy ul. Kruczej (Marianna Olkowska), a także Krajowego Ośrodka dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (Lam Quang Me z Wietnamu). Ponadto 22 marca Lam Quang Me prezentował swoją twórczość w SP w Krasnem. Tym samym obchody Światowego Dnia Poezji objęły teren trzech powiatów: Ciechanów, Mława i Przasnysz.
   Warto dodać, że święto to organizują już tradycyjnie Związek Literatów na Mazowszu oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, zaś partnerami są: DPS „Kombatant” w Ciechanowie, DPS Krubin w Ciechanowie, Krajowy Ośrodek dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku pod. Mławą i GOK Krasne, pow. Przasnysz.


Wykaz publikacji ZLM z 2017 r.:
1. Juliusz Erazm Bolek, Obrazy ze snów,
2. Juliusz Erazm Bolek, Litery i symbole
3. Juliusz Erazm Bolek, Wiersz roku 2017
4. Andrzej Chodacki (współautor, razem z Piotrem Marecikiem i Szymonem Smagą-Kumorkiem), Gdy przyjdzie do nas wojna, Wydawnictwo „Lena” we Wrocławiu.
5. Teresa Kaczorowska, Dziewczyny Obławy Augustowskiej, Warszawa 2017
6. Igor Kantorowski, tomik poezji pt. album bydgoski
7. Igor Kantorowski, Jagodzianki z Mikołajek
8. Marek Piotrowski, Zeszycik Literacki Zachor - Pamiętaj, (zawiera cztery wiersze, poświęcone płońskim i wyszogrodzkim Żydom). 
9. Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, Gostomia i jej dziedzice
10. Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, Mała Wieś i jej dzieje
11. Jadwiga Wichracka-Sumiła, tomik poezji Serce Jaskółki (pod red. i ze wstępem T. Kaczorowskiej), ZLM Ciechanów 2017
12. Zdzisław Zembrzycki, Co mi w duszy gra… (ze wstępem Krzysztofa Martwickiego)
13. Jubileuszowa publikacja z okazji 20-lecia ZLM Druga Dekada, pod red. T. Kaczorowskiej.


   Ponadto Juliusz Erazm Bolek wydał Kalendarz’2017 TEMPUS FUTURUM, a Andrzej Chodacki - pierwszą płytę Zespołu Poetyckiego Alegoria (z jego tekstami oraz Krystyny Krahelskiej). Skład zespołu: Maria Zieńczuk - śpiew, Lechosław Tarkowski - bas, Paweł Tarkowski gitara, Dariusz Bednarz - perkusja, Andrzej Chodacki - autor muzyki, gitara, harmonijka ustna oraz śpiew.
   Poza tym ZLM wydał kolejne „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” nr 19 Stanisław Chełchowski – ziemianin, badacz, publicysta (przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Ciechanowie)."Corrida" to poemat. Juliusz Erazm Bolek jego fabułę oparł na podstawie tragicznych losów Poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również Poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolnością z komunistycznym systemem PRL. Syn został zamordowany przez milicjantów, wykonujących polityczne dyspozycje swoich mocodawców ulokowanych w komunistycznych władzach PRL. Dostali oni zadanie tak skatować nastolatka, "aby nie było śladów". Miało to przekonać matkę aby zaprzestała angażować się politycznie. Mimo, że udało się ustalić precyzyjnie personalia oprawców, nigdy, przez ponad 30 lat, nie doszło, nawet po zakończeniu dyktatury, do wymierzenia im zasłużonej kary za ich bestialski czyn.


To już druga nagroda dla tego wydawnictwa. W zeszłym roku "Corrida" została wyróżniona tytułem "Wiersz Roku 2017". W poemacie Juliusz Erazm Bolek dokonuje głębokiego rozrachunku z całą tą sprawą dotyczącą mordu Grzegorza Przemyka, tuszowaniem sprawy i całym procesem dochodzenia prawdy. Poeta nadał swojemu utworowi bardziej uniwersalne przesłanie. Ukazał okrutną i cyniczną walkę Zła z Dobrem. Przedstawił nikczemność bestii, działających na polecenia Szatana, które nie cofną się przed żadnym odrażającym czynem. Ten motyw niekończącego się konfliktu Dobra i Zła sprawia, że poemat "Corrida" może być doskonale zrozumiany przez Czytelników na całym świecie. Odbierając nagrodę "Złote Pióro" Juliusz Erazm Bolek podziękował Jury i powiedział, że bardzo ceni sobie to wyróżnienie, chociaż byłby gotów go nie dostać, gdyby nigdy nie zaszły okoliczności, które skłoniło go do napisania "Corridy".


Grzegorz Przemyk (ur. 17 maja 1964 w Warszawie, zm. 14 maja 1983 tamże) - młody polski poeta, syn poetki działaczki opozycyjnej na rzecz wolności Barbary Sadowskiej. Został w trakcie egzaminów maturalnych pobity na komisariacie przez milicjantów, co doprowadziło do jego śmierci. W toku śledztwa, nadzorowanego przez kierownictwo reżimu, na podstawie spreparowanych dowodów zostali za ten czyn skazani: lekarka oraz dwóch sanitariuszy. Mimo, że w toku trwającego kilkudziesięciu lat działań, które wyjaśniły wszystkie okoliczności zdarzenia, żaden z prawdziwych oprawców nie poniósł zasłużonej kary, której nie udało się wymierzyć nawet po formalnym obaleniu systemu opresji w 1989 roku i odzyskaniu przez Polskę niepodległości.


Barbara Sadowska (ur. 24 lutego 1940 w Paryżu, zm. 1 października 1986 w Otwocku) - polska poetka, matka maturzysty i młodego poety Grzegorza Przemyka. Była działaczką opozycji antykomunistycznej. Wiosną 1983 roku została pobita w trakcie napadu "nieznanych sprawców" na komitet pomocy internowanym, mieszczący się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Wkrótce potem jej syn Grzegorz Przemyk został śmiertelnie pobity przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Wszystko wskazuje na to, że było to działanie celowe, mające na celu zastraszenie Barbary Sadowskiej, aby zaniechała swojej działalności na rzecz wolności.


Juliusz Erazm Bolek - pisarz i twórca plakatów i afiszy literackich oraz poezji konkretnej, laureat Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Wydał kilkanaście książek, z których najważniejszym jest tom wierszy "Abracadabra". Najbardziej znanym utworem jest poemat "Sekrety życia" przetłumaczony na ponad 30 języków. Ustanowił rekord Guinnessa na największy tom wierszy. O Juliuszu Erazmie Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: "Wlepkarz" w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i "Poeta" w reżyserii Piotra Kulisiewicza.


 


Zobacz i fotoreportaż

2018-03-22 22:19:53 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu