Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXI CIECHANOWSKA JESIEŃ POEZJI

Jesień Poezji chłodna, ale gorąca od serc

   Zakończyła się kolejna, już XXI Ciechanowska Jesień Poezji. Choć nie dopisała pogoda - bo lało, wiało i ziębiło niemiłosiernie – to uczestniczyło w niej ponad 50 poetów z Polski, z regionu i zagranicy (Litwy i Bułgarii) oraz wielu miejscowych  miłośników poezji. Większość literatów spotkała się z młodymi czytelnikami we wszystkich szkołach Ciechanowa, a także z Gumowa i ZSR w Gołotczyźnie – kontakt z żywą poezją miało więc około 1000 uczniów. W tym samym czasie Piotr Szczepański z Gdańska prowadził w Galerii B. Biegasa warsztaty literackie dla początkujących adeptów sztuki literackiej.
   Dalszy program Jesieni też był niezwykle ciekawy, ponadto uterenowiony. Jak co roku przypomniano kolejną postać pióra z Mazowsza – poprzez dużą część nowego numeru  „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 18 Stanisław Chełchowski – ziemianin, badacz, publicysta oraz podróż autokarem śladami tego zapomnianego pozytywisty. Uczestników Jesieni przyjęła gościnnie rodzinna gmina Stanisława Chełchowskiego – Czernice Borowe, gdzie odbyła się uroczystość w kościele (modlitwa, historia parafii, koncert) oraz złożono kwiaty na jego grobie. Potem literaci gościli w dawnym Dworze Chełchowskich w Chojnowie, który w 2014 roku, dzięki staraniom wójta Wojciecha Brzezińskiego, podniesiono z ruin. W Dworze odbyła się promocja „CZL” 18,  połączona z częścią artystyczną przygotowaną przez miejscowe szkoły i seniorów, a potem Noc Poetów, z koncertem prof. Piotra Roka (wiolonczela) i Witolda Rosołowskiego (gitara).
   Drugi dzień Jesieni Poezji odbył się jak zwykle w Opinogórze. Po pokłonieniu się Zygmuntowi Krasińskiemu w podziemiach opinogórskiego kościoła i zwiedzeniu Muzeum Romantyzmu, odbyło się XVIII Spotkanie z Literaturą w Opinogórze – gościem dr Teresy Kaczorowskiej był tym razem dr Antoni Libera, znany literat i reżyser, największy w środkowej Europie znawca twórczości Samuela Becketta.
   Następnie w opinogórskim Dworze rozstrzygnięto XXVIII Ogólnopolski Konkurs Poezji „O Laur Opina”. Jury w składzie: Janusz Termer, Rafał Jaworski i Stanisław Kęsik przyznało trzy pierwsze nagrody dla: Mirosława Gabrysia (Cieszyn), Jakuba Boguckiego (Wrocław) i Anny Sadzik (Kraków). Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Piotr Zemanek (Bielsko-Biała), Janusz Lisicki (Warszawa) i Krzysztof Martwicki (Płońsk). Nagroda specjalna za wiersz o Opinogórze przypadła dla Sary Ratajczak (Włoszakowice), a za wiersz o Ciechanowie Edycie Wysockiej (Miastko). – To ogromna radość, że możemy co roku gościć poetów, że o Ziemi Ciechanowskiej powstają wiersze, a uczniowie naszych szkół mają żywy kontakt z poezją – powiedział wręczając nagrody starosta Andrzej Pawłowski, zapraszając literatów za rok.
   Trwającą dwa dni Ciechanowską Jesień Poezji (5-6 października) zakończył koncert poetycko-fortepianowy w wykonaniu laureatów konkursu oraz Mateusza Pieniążka z Przemyśla.  
   Warto dodać, że ten poetycki festiwal przygotowuje merytorycznie Związek Literatów na Mazowszu, przy wsparciu organizacyjnym Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W tym roku w organizacji pomogło również kilka podmiotów z powiatu przasnyskiego, szczególnie Urząd Gminy Czernice Borowe, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, parafia i szkoły z Czernic Borowych (Gimnazjum im. XXI Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” i  Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej) oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej. Finansowo CJP wsparły dwa samorządy z Ciechanowa: Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta. Dzięki tak szerokiej współpracy uczestnicy Jesieni mogli poznać romantyczną Ziemię Ciechanowską i ponieść jej imię w najdalsze zakątki Polski, a także za granicę. Jeden z jej uczestników, Aleksander Świetliczko z Wileńszczyzny powiedział z kresowym akcentem: - Przepiękna impreza! Tyle się dowiedziałem! To wspaniale, że pamiętacie o swoich zacnych przodkach. Marzę, aby tutaj jeszcze wrócić.


Teresa Kaczorowska


 bluszcz


Fotoreportaż Zofii Tutowieckiej
Protokół z posiedzenia jury XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O LAUR OPINA” 6 października 2016 r.

Na konkurs napłynęło 97 zestawów, do konkursu zakwalifikowano 94 zestawy, 3 zestawy wpłynęły po terminie.

Jury powołane przez organizatorów Konkursu w składzie:
Janusz Termer – przewodniczący
Rafał Jaworski - członek
Stanisław Kęsik - członek
Andrzej Liszewski - sekretarz
Po zapoznaniu się z 94 zestawami wierszy nadesłanymi na Konkurs; Jury postanowiło w dniu 22 września 2016 r. przyznać
następujące nagrody i wyróżnienia:
dla autorów wierszy opatrzonych godłami:

Wyróżnienia drukiem dla godło "J Bl Ack" za wiersz "Twierdza Modlisn"
Nagrodę za tematykę opinogórską - godło "Roza" za wiersz "Listy serc"
Nagrodę za tematykę ciechanowską -  godło "Aleko" za wiersz "Ciechanów zawsze"

Trzy równorzędne wyróżnienia dla zestawów wierszy:  "Tuż po" , "Pantheon" , "Kraniec";
III nagroda – godło „Colorado”
 II nagroda – godła „Ulubieniec Cezara"
  I nagroda – godło "czerw"

W dniu 22 września 2016 r. dokonano komisyjnego otwarcia kopert z danymi o autorach i okazało się, że:

Wyróżnienie drukiem otrzymała: Lidia Izabela Lachowska  godło "J Bl Ack")  wiersz  "Twierdza Modlin";

Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce opinogórskiej otrzymała Sara Ratajczak  – godło "Roza"  wiersz "Listy serc"

Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce ciechanowskiej otrzymała Edyta Wysocka – godło "Aleko", wiersz "Ciechanów zawsze”

Trzy równorzędne wyróżnienia za zestawy wierszy otrzymali:
- Krzysztof Martwicki – godło „tuż po”
- Piotr Zemanek – godło „Pantheon”
- Janusz Lisicki – godło „Kraniec”

III nagrodę  otrzymała Anna Sadzik, godło „colorado” 
 II nagrodę  otrzymał Jakub Bogucki, godło „Ulubieniec Cezara”
  I nagrodę otrzymał  Mirosław Gabryś, godło "czerw".

Jury podkreśla wysoki i wyrównany poziom nadesłanych wierszy.

Nagrody ufundowali i organizację imprezy wsparli:
- Starostwo Powiatowe w  Ciechanowie
- Urząd Miasta Ciechanów
- Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- Związek Literatów na Mazowszu
- Zakład Poligraficzny ARJADNA Print w Ciechanowie


Na tym protokół zakończono i podpisano:
Ciechanów; 22 września 2016 r.

 


 


 2016-10-08 09:00:26 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu