Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Światowy Dzień Poezji UNESCO’2016

Poezja terapią jest

W pierwszy dzień wiosny nad Łydynią odbyła się ciechanowska edycja, już szesnasta z kolei, Światowego Dnia Poezji. Święto to (World Poetry Day) ustanowiło w 1999 roku UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) właśnie na pierwszy dzień wiosny, 21 marca - w celu promocji poezji: jej pisania, czytania, publikowania, nauczania, upowszechniania.

Światowy Dzień Poezji nad Łydynią jest organizowany od początku przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie (PCKiSz). W tym roku ciechanowska edycja tego święta odbywała się po raz pierwszy pod hasłem „Poezja terapią jest”. Stąd w poniedziałek, 21 marca 2016 r., poeci spotkali się z mieszkańcami dwóch Domów Pomocy Społecznej: „Kombatant” oraz przy ulicy Kruczej, a także w jednej z placówek gm. Krasne (wszyscy byli współorganizatorami tego święta). Poza literatami z Płn. Mazowsza zaproszono także innych: Wandę Gołębiewską i Leszka Skierskiego z Płocka, Wiesława Zielińskiego z Rzeszowa oraz Lama Quang My z Wietnamu. Swoje wiersze zaprezentowali oni także później - na wieczorze poetycko-muzycznym w Kawiarni Artystycznej PCKiSz, tuż przed rozstrzygnięciem dorocznego konkursu za najlepszą książkę roku napisaną przez członka ZLM „Złote Pióro”.

Przewodniczącym Jury „Złotego Pióra”, był w tym roku Juliusz Erazm Bolek z Warszawy, który wraz z czworgiem jurorów z Mazowsza: Stanisławem Kęsikiem (poeta z Ciechanowa, członek zarządu ZLM), ks. Krzysztofem Jończykiem (poeta, dyrektor KRDP); Ewą Krysiewicz (polonistka w Zespole Szkół nr 1 w Ciechanowie) oraz Krzysztofem Kowalskim (dziennikarzem „TC”) nominowali do tej nagrody – spośród dziesięciu książek wydanych w 2015 roku przez literatów z ZLM – trzy ich książki: „Młyn nad Wkrą” Ryszarda Tarwackiego (proza), „Wiersze o zakrwawionym niebie” Igora Kantorowskiego (zbiór poezji) oraz „Modlę się polskiego zboża łanem” Stefana Chojnowskiego (tom poetycko-prozatorski).

Po laudacji przewodniczącego Jury „Złotego Pióra” Juliusza Erazma Bolka, który podkreślił, że jurorzy mieli trudny wybór, prezes ZLM i dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska wręczyła mosiężną statuetkę „Złote Pióro” Ryszardowi Tarwackiemu, poecie, eseiście i prozaikowi z Jońca w pow. płońskim.

Warto przypomnieć, że „Złote Pióro” otrzymali wcześniej, kolejno: Teresa Kaczorowska (2003), Alfred Borkowski (2004), Teresa Kaczorowska (2005), Hanna Jolanta Wiśniewska (2006), Igor Kantorowski (2007), Józef Pless (2008), Teresa Kaczorowska (2009), Igor Kantorowski (2010), Barbara Krajewska (2011), Stefan Chojnowski (2012), Bożena Parzuchowska (2013), Jerzy Stanisłąw Czajkowski (2014).

Po rozstrzygnięciu XIII Konkursu na Książkę’ 2015 Związku Literatów na Mazowszu, prowadząca wieczór Teresa Kaczorowska, zaprosiła na niezwykle wzruszający spektakl poetycko-muzyczny „Potyczki romantyczne”, w wykonaniu uczniów I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, wyreżyserowaną przez polonistę tej szkoły Marka Rutkowskiego.

Każdy kto gościł tego wieczoru w Kawiarni Artystycznej wychodził uniesiony artyzmem, magią poezji i muzyki, World Poetry Day spełnił więc nad Łydynią, 21 marca 2016, swoją rolę…


Fotoreportaż Kazimierza Kosmoli


 


 


 


 


 

2016-03-29 15:27:35 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu