Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Z wizytą na Podlasiu

W dniach 12-13 czerwca pięcioro literatów z ZLM (Kaczorowska, Węcławski, Turowiecki, Witkowski, Turowiecka) wybrało się busem do Drohiczyna - historycznej stolicy Podlasia, XI-wiecznego nadużańskiego grodu na pograniczu rusko-polskim. Zaprosił ich zasłużony ciechanowianin, twórca Ciechanowskich Spotkań Muzealnych (organizowanych w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), ks. Marian Klubiński. Obecnie jest on dyrektorem Muzeum  Diecezji  im. Jana Pawła II w Drohiczynie i współpracuje blisko z ordynariuszami tej diecezji, szczególnie z JE ks. dr. Antonim Pacyfikiem Dydyczem (od niedawna biskupem seniorem). W sobotę, 13 czerwca, akurat w imieniny Antoniego, w drohiczyńskiej parafii św. Antoniego – w pięknym barokowym XVII-wiecznym kościele pw. Wniebowzięcia NMP – odbył się odpust i w Drohiczynie obchodzono uroczyście imieniny JE ks. dr. Antoniego P. Dydycza, z udziałem wielu gości.

Literaci znad Łydyni zostali przyjęci z życzeniami imieninowymi oraz ugoszczeni obiadem przez JE ks. Dydycza. Wymienili się też z nim dorobkiem literackim, gdyż ks. biskup Dydycz to nie tylko znany ze swojej postawy propolskiej, prospołecznej i patriotycznej duchowny, ale także autor 17 książek i ok. 1300 artykułów.

Literaci zwiedzili także drohiczyńskie świątynie, w tym ciekawe Muzeum Diecezji Drohiczyńskiej (z jedyną w kraju kolekcją ornatów wykonanych z kontuszy szlacheckich), dawny gmach kolegium jezuitów, a także leżącą niedaleko Drohiczyna: obleganą przez pielgrzymów Częstochowę Podlasia - czyli Sanktuarium Maryjne w Kodniu, ze słynącym cudami obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Pojechali też na pobliską Świętą Górę Grabarkę, tj. do Monasteru Świętych Marty i Marii - najważniejszego miejsca kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.

Pogoda była słoneczna i gorąca, podobnie jak przyjęcie na pięknej podlaskiej ziemi, a także nasze wrażenia po tej niezwykłej wyprawie. Pewnie eskapadzie nie ostatniej, gdyż literaci otrzymali od ks. Mariana Klubińskiego kolejne zaproszenie do Drohiczyna.  Dziękujemy!


Teresa Kaczorowska


dr1


dr2


 dr3


dr4


dr5


Fot. Dariusz Węcławski

 bug


 Fotoreportaż - Zofia Turowiecka


 


 


 

2015-06-21 14:38:48 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu