Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Dar

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

PRAWDY NIE DA SIĘ ZABIĆ

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXVI Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

Poza promocją nowej, siódmej z kolei książki poety seniora Stefana Chojnowskiego pt. Modlę się polskiego zboża łanem, do historii XXVI Wiosny Literatury w Gołotczyźnie (9 czerwca 2015) przejdą trzy wzruszające koncerty uczniów z różnych szkół miejscowej gminy.

Kiedyś Wiosny Literatury w Gołotczyźnie trwały dwa dni. Były pieniądze na organizację ogólnopolskiego konkursu literackiego „O Laur Posła Prawdy” i na zaproszenie kilkunastu autorów z kraju, a nawet ze świata. Od kilku lat imprezy tej nie wspiera Urząd Marszałkowski (tłumacząc się „janosikowym”), ani władze miejscowe. Organizatorzy Wiosny Literatury w Gołotczyźnie - czyli Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie – starają się organizować ją z własnych funduszy, a więc w ograniczonej formie.

Podczas tegorocznej XXVI Wiosny Literatury w Gołotczyźnie’2015 odbyły się jednak trzy spotkania autorskie z pisarzami: w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie, w Gimnazjum w Sońsku oraz w Szkole Podstawowej w Sońsku. Poza miejscowymi autorami z Płn. Mazowsza zaproszono na nie dwóch z Warszawy: Wacława Holewińskiego i Juliusza Erazma Bolka.

Potem jak zwykle pokłoniono się i złożono kwiaty na grobie Aleksandra Świętochowskiego (twórcy polskiego pozytywizmu, który w Gołotczyźnie osiedlił się, pisał, pracował wdrażając swoje idee w życie, a także uprawiał róże, zakochał się i spędził 30 ostatnich lat swojego życia) oraz Grzegorza Roszki (kustosza Muzeum Pozytywizmu, poety, malarza, muzyka) - na cmentarzu w Sońsku.

Po południu organizatorzy zaproponowali ciekawe spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. Odbyła się tam promocja nowej książki Stefana Chojnowskiego pt. Modlę się polskiego zboża łanem (ze wstępem Donat Niewiadomskiego, sekretarza Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie), którą urozmaiciły występy uczniów: ze Szkoły Podstawowej w Gąsocinie i z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Całość, po otwarciu przez kustosza Jarosława Wałaszyka, prowadziła dr Teresa Kaczorowska. – Jestem  niezwykle wzruszony, usłyszałem wiele dobrych słów, a tych nigdy za wiele  – mówił podpisując swoją świeżą książkę 89-letni poeta rolnik Stefan Chojnowski. Cieszył się, że „młode skowronki” zaprezentowały jego utwory, także w formie wokalnej, i że przybyły miejscowe władze, w tym pani wójt gminy Sońsk Marzena Józefa Ślubowska oraz wicestarosta ciechanowski Andrzej Pawłowski.

Czynne było również stoisko z książkami i można było zwiedzać Muzeum Pozytywizmu. Nie zapłonęło tylko zaplanowane w gołockim pięknym parku ognisko - ze względu na kapryśną pogodę. Jednak spotkanie towarzyskie przy grillu w muzealnej „stajence” też było miłe, zwłaszcza, że z koncertem wokalno-instrumentalnym wystąpili, ze swoimi pięcioma gitarami - uczniowie z Gimnazjum w Sońsku.


go1


go2


go3


go4


go5


 Fot. Ze zbiorów Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie


 


 


 

2015-06-17 16:29:03 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu