Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Dni Sarbiewskiego z „Odą do Sony”

Tegoroczne, IX Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” – jak zwykle pod patronatem Marszałka Sejmu RP, Biskupa Płockiego i Marszałka Woj. Mazowieckiego – zostaną przede wszystkim zapamiętane jako czas prapremierowego rozbrzmiewania hymnu Akademii Sarbiewskiego „Ad fontem Sonam”. Chociaż cały program tego trzydniowego festiwalu był niezwykle bogaty.

Tegoroczny, już IX festiwal Sarbiewskiego trwał trzy dni (10-12 maja 2013). Jak zwykle miał charakter literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjny. Cel ten sam od dziewięciu lat: przypomnienie ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) - jako poety rangi europejskiej (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII, a więc dzisiejszym Noblem); a zarazem jako uczonego (profesora kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej), jako oratora, duchownego i kaznodziei króla Władysława IV Wazy.

W tym roku IX Dni objęły swoim zasięgiem teren trzech powiatów (płoński, przasnyski, płocki) i program był przebogaty. Odbyło się pięć spotkań autorskich; dwa odczyty; trzy koncerty (zespół Raz, dwa, trzy; kwintet Cancona, Warszawski Chór Chłopięco-Męski z Uniwersytetu Fryderyka Chopina, Irena Podobas – organy i Józef Pless - recytacja), wystawa poplenerowa w Sarbiewie, trzy konkursy „O Laur Sarbiewskiego" (poezji, krasomówczy i recytatorski – w tym  dwa ostatnie dla młodzieży). W programie była również msza św. w intencji M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie, promocja nowej publikacji Sławomira Zembrzuskiego „Z dziejów diecezji płockiej, Sarbiewa i parafii sarbiewskiej”, Noc Poetów (w Dworku w Dłużniewie).

Nowością festiwalu był wyjazd na cały dzień do Płocka – w sobotę, 11 maja, gdzie gospodarze zafundowali też ciekawy program (zabytki, muzea, świątynie, związki Płocka z Sarbiewskim, wykład, koncert). Po raz pierwszy odbył się też  Plener Malarski Sarbiewo’ 2013 (1-5 maja),  w którym wzięło udział dziewięciu artystów z Płn. Mazowsza. Natomiast jak zwykle rozbrzmiewała wszędzie poezja „polskiego Horacego” oraz współczesne wiersze mu poświęcone. I wszędzie towarzyszyły tłumy Mazowszan (ok. 4-5 tysięcy) - jest to obecnie największa literacka impreza na Płn. Mazowszu.

Ale najbardziej uczestników tegorocznego festiwalu oczarował hymn Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, którym rozpoczynał się każdy z trzech dni. Jest to utwór do słów M.K. Sarbiewskiego „Do źródeł Sony” („Ad fontem Sonam”), z muzyką Ireny Podobas i w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięco-Męskiego z Uniwersytetu F. Chopina. Utwór został nagrany kilka tygodni temu w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie, niedługo ma być wydany na płycie. Ale już oczarował nie tylko członków Akademii Sarbiewskiego. – Jest wspaniały, radosny, a jednocześnie bardzo subtelny – zachwycano się. Utwór ten wykonał na żywo w czasie swego koncertu w sarbiewskiej świątyni Warszawski Chór Chłopięco-Męski (z dyrygentem Marcinem Piotrem Łopackim i Ireną Podobas - organy) na życzenie słuchaczy aż trzykrotnie!

Wśród gości tegorocznych Dni Sarbiewskiego, którzy odbyli spotkania autorskie w szkołach, muzeach i bibliotekach byli: Irena Duchowska (Litwa), Bożena Pawłowska-Kilanowski (Kanada), o. bernardyn ks. dr Herkulan Antoni Wróbel (Argentyna), Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (Kraków) i Marek Czuku (Łódź). Z kolei odczyty wygłosili prof. Elwira Buszewicz  (UJ Kraków) i  ks. prof. Michał Grzybowski (Płock). Był też Tadeusz  Witkowski (USA), prof. Paulina Pelzowa (Warszawa), ks. jezuita z Torunia dr Krzysztof Dorosz oraz wielu innych literatów, badaczy, artystów, animatorów kultury i miłośników M.K. Sarbiewskiego z Warszawy, Krakowa, Płocka, Ciechanowa, Przasnysza, Płońska oraz innych miejscowości.

Warto dodać, że aż 20 podmiotów współorganizowało tę majową międzynarodową imprezę (każdy miał swoją rolę i zadanie, które finansował). Są to ośrodki kultury, szkoły, parafie, organizacje społeczne, muzea, biblioteki, Zamek Królewski w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici, Seminarium Duchowne, samorządy. Inicjatorką i od  początku koordynatorką Dni Sarbiewskiego jest pisarka dr Teresa Kaczorowska.


 


Dni M. K. Sarbiewskiego 10.05.2013 r. Fot. Zofia Turowiecka


Dni M. K. Sarbiewskiego 11.05.2013 r. Fot. Zofia Turowiecka


 Dni M. K. Sarbiewskiego 12.05.2013 r. Fot. Jerzy Ratowski


 


 

2013-05-31 10:47:03 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu