Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XIII Światowy Dzień Poezji UNESCO

   Już po raz trzynasty literaci Płn Mazowsza nie zapomnieli o Światowym Dniu Poezji (World Poetry Day). Warto przypomnieć, że święto to ustanowiła w 1999 roku międzynarodowa organizacja UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) - na 21 marca, w celu promocji poezji: jej pisania, czytania, publikowania, nauczania. Tego dnia organizuje się na całym świecie festiwale, konferencje, konkursy poświęcone upowszechnianiu i popularyzacji poezji. Główne uroczystości odbywają się zwykle w Paryżu (od lat urządzane są tam festiwale poetyckie), ale także w Grecji (Atenach i Delfach) oraz w Hiszpanii. W Polsce święto nie jest jeszcze tak popularne, ale też  zdobywa coraz więcej zwolenników - odbywają się już „Noce Poetów", spotkania z poetami, konkursy, a Gdańsk przyznaje nawet nagrodę literacką „Europejski Poeta Wolności" (100 tys. zł).
   W Ciechanowie Światowy Dzień Poezji organizuje, od trzynastu lat, Związek Literatów na Mazowszu (ZLM) razem z Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej (PCKiSz). W czwartek, 21 marca 2013 r. odbyły się  spotkania z czytelnikami – i to na terenie aż trzech powiatów: ciechanowskiego, przasnyskiego i mławskiego. Z mieszkańcami DPS Kombatant w Ciechanowie spotkał się wietnamski poeta Lam Quang My i Stanisław Kęsik, w Zespole Szkół w Krasnem - Lam Quang My (honorowy obywatel gminy Krasne), a w Krajowym Ośrodku dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku pod Mławą – Marek Czuku z Łodzi i Dariusz Węcławski. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem odbiorców. Nie dojechała, z powodu awarii w drodze - na szczęście bez urazów, serbska poetka Olga Lalic- Krowicka.
   Po południu, w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie, po podzieleniu się poezją zaproszonych gości (Lama Quang My, Marka Czuku i Kazimierza Świegockiego) rozstrzygnięto kolejny, już X Konkurs na Książkę Roku Związku Literatów na Mazowszu. Konkurs ten rozstrzyga tradycyjnie pięcioosobowe jury, tego roku pod przewodnictwem profesora i poety Kazimierza Świegockiego z Warszawy. W jury pracowali też (wszyscy społecznie): polonistka Ewa Krysiewicz (ZS nr 1), Marek Czuku (Łódź), dziennikarz  Krzysztof Kowalski („TC”) oraz poeta i skarbnik ZLM Stanisław Kęsik. Nominowali oni do nagrody trzy książki (spośród dziewięciu wydanych): Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego Mój Grójec, Stefana Chojnowskiego Ostatnie promienie słońca oraz elektroniczny zbiór limeryków Krzysztofa Turowieckiego pt. Jedną nogą.
   Za najciekawszą pozycję w 2012 roku jurorzy uznali poetycko-prozatorski tom Stefana Chojnowskiego Ostatnie promienie słońca, wydrukowany przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Statuetkę „Złote Pióro” (z brązu, autorstwa artysty Marka Zalewskiego) wręczała seniorowi ciechanowskich literatów Stefanowi Chojnowskiemu prezes ZLM i dyrektor PCKiSz dr Teresa Kaczorowska oraz wicestarosta ciechanowski Andrzej Pawłowski. Wzruszony tym dorocznym wyróżnieniem laureat dziękował gorąco za „ciechanowski Nobel” i przeczytał kilka utworów z nagrodzonej książki.
   W jubileuszowym, dziesiątym roku warto przypomnieć, że „Złote Pióro” otrzymali kolejno literaci: T. Kaczorowska (2003), A. Borkowski (2004), T. Kaczorowska (2005), H. J. Wiśniewska (2006), Igor Kantorowski (2007), Józef Pless (2008), T. Kaczorowska (2009), Igor Kantorowski (2010), Barbara Krajewska (2011), Stefan Chojnowski (2012).
   Wieczór w Kawiarni Artystycznej PCKiSz w Ciechanowie i rozstrzygnięcie konkursu urozmaicił koncert muzyczny w wykonaniu uczniów PSM I st. w Ciechanowie: Jakuba Ochnio (fortepian) i Anny Nałęcz (akordeon). Zebrali oni ostatnio kilka artystycznych sukcesów w kraju i regionie.


Teresa Kaczorowska


Zobacz fotoreportaż Kazimierz Kosmali


zpzlm

2013-03-23 22:47:42 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu