Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


25-lecie pracy twórczej Teresy Kaczorowskiej

   W Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie odbyła się 7 grudnia 2012 r. (piątek), organizowana wspólnie ze Związkiem Literatów na Mazowszu, uroczystość jubileuszowa z okazji 25-lecia pracy twórczej dr Teresy Kaczorowskiej - dziennikarki, prozaik, poetki, dr nauk humanistycznych, badaczki polskiego dziedzictwa kulturowego. Autorki kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów prasowych i prac naukowych, uczestniczki wielu konferencji naukowych i spotkań autorskich na obydwu półkulach świata. Prezes Związku Literatów na Mazowszu, Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, redaktor naczelnej wydawanych od 1999 roku „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Od 5 października 2011 roku kieruje też ona Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.

   Na uroczystość w Kawiarni Artystycznej przybyły tłumy, w tym reprezentanci instytucji i władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich nie tylko z Ciechanowa, ale także Warszawy, Płońska, Przasnysza, Łodzi, Poznania. Przybyło też wielu artystów: pisarzy, poetów, plastyków, muzyków, animatorów kultury, też nie tylko z płn. Mazowsza.

   Po laudacjach o poezji dr Teresy Kaczorowskiej (dr Dariusz Lebioda z Bydgoszczy) oraz o prozie (prof. Kazimierz Świegocki z Warszawy), jubilatka została uhonorowana aż trzema nagrodami za wybitny wkład dla kultury polskiej: Medalem „Pro Masovia” (przyznawanej przez Marszałka Mazowsza Adama Struzika), ogólnopolską Nagroda Pracy Organicznej im. Marii Konopnickiej (przez przewodniczącego Kapituły dr Dariusza Lebiodę) oraz nagrodą pieniężną Starosty Ciechanowskiego Sławomira Morawskiego. Teresa Kaczorowska otrzymała też wiele słów uznania od licznych instytucji i organizacji społecznych, z którymi od lat współpracuje jako animatorka kultury i pisarka. Nadeszły także liczne listy gratulacyjne - niemal z całego świata, a niektórzy poeci napisali nawet specjalne wiersze. Kawiarnia Artystyczna zamieniła się niemal w „kwiaciarnię” - niektórzy żartowali, że można ją otworzyć. Poetka odwdzięczyła się za serce i obecność jubileuszowym tortem oraz podziękowaniem dla wszystkich w krótkich swoim wystąpieniu. Przygotowała także okolicznościową płytę CD z czytanymi przez siebie własnymi 30 wierszami oraz wystawę dorobku twórczego (książek oraz prac plastycznych).

   Całość jubileuszowego wieczoru urozmaiciła część artystyczna w wykonaniu Edyty Bojkowskiej-Kolak, Andrzeja Kaluszkiewicza, artystów ze Studium Piosenki Grzegorza Chodkiewicza oraz Koła Recytatorskiego z PCKiSz. Ten wielce wzruszający wieczór prowadził Stanisław Kęsik, animator kultury, obecnie radny powiatowy i skarbnik Związku Literatów na Mazowszu.


fotoreportaż


 


 


 

2012-12-10 01:42:09 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu