Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


II Spotkanie z Książką w Galerii

   II Spotkanie z Książką w Galerii im. B. Biegasa, prowadzone przez autorkę tej relacji, było niezwykle. W szerokim gronie przybyłych do Galerii, w oprawie klasycznych rzeźb jednego najznakomitszych polskich rzeźbiarzy współczesnych – Mieczysława Weltera z Warszawy, autora licznych na obydwu półkulach pomników i rzeźb plenerowych, m.in. Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze, Fryderyka Chopina na Majorce, czy Mikołaja Kopernika w Mexico City - było obecnych aż trzech innych polskich Amerykanów (w świętującym swoje stulecie I LO im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie trwał akurat zjazd absolwentów).
   Słowo wstępne na spotkaniu z Adamem Lizakowskim wygłosił dr Tadeusz Witkowski z Ann Arbor, Michigan. Poza tym z USA przybył amerykański recenzent jego twórczości – ciechanowianin z pochodzenia, prof. Janusz Zalewski, który zadawał gościowi ciekawe pytania. Wieczór urozmaicił także piękny koncert młodych ciechanowskich wokalistów: trojga kilkuletnich dzieci: Zosi Dmochowskiej, Kuby Skierkowskiego, Nikoletty Kwasnik i 18-nastoletniej Martyny Bens ze Studium Piosenki Grzegorza Chodkiewicza z PCKiSz.
   Ponadto prezentowane przez poetę zza oceanu wiersze wzbudziły wiele kontrowersji wśród mieszkańców nad Łydynią. Ciechanowscy literaci, w tym najbardziej aktywny skarbnik ZLM Stanisław Kęsik - z rezerwą przyjęli modernistyczną, typowo amerykańską poezję Adama Lizakowskiego. Stąd dyskusje o sztuce pisania wierszy trwały jeszcze długo po oficjalnym spotkaniu w Galerii. Także po odbytej nazajutrz XXIII Wiośnie Literatury w Gołotczyźnie. Adam Lizakowski zdecydował się bowiem zostać na tej cyklicznej imprezie, a nawet  wziąć udział (bez honorarium) w spotkaniu naszych poetów w Zespole Szkół im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie. Był jednak zachwycony „pozytywistycznym gniazdem” pod Ciechanowem, które po raz pierwszy zobaczył. I… zapowiedział swój powrót… 
   Adam Lizakowski (ur. 24 grudnia 1956 w Dzierżoniowie) – polsko-amerykański poeta, rzeźbiarz, fotograf, tłumacz, promotor kultury polskiej za oceanem. Mieszkał i pracował w Pieszycach, skąd w 1981 r. wyjechał do Austrii, a po wprowadzeniu stanu wojennego do USA. W latach 1982-1991 mieszkał w San Francisco, obecnie w Chicago. Jest absolwentem Uniwersytetu Kan Kalifornijskiego w Berkeley, gdzie był studentem Czesława Miłosza.
   Debiutował w 1980 r. na łamach warszawskiego „Tygodnika Kulturalnego". Na emigracji publikował w wielu pismach, m.in. w paryskiej „Kulturze", nowojorskim „Nowym Dzienniku", kanadyjskim magazynie literackim, „aha", w amerykańskich czasopismach poetyckich „Mad Licks", „The Toucan a Literary Magazine of Poems and Prose" oraz „Susqehanna Review", a także na licznych portalach internetowych. Jest autorem 2 powieści, 4 sztuk teatralnych, 13 zbiorów poezji, licznych tekstów prozą. Jego twórczość była często nagradzana (Golden Poetry Award w Sacramento,1987, 1990; Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. Marka; Hłaski w Wiedniu, 1990; Nagroda Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich z Kanady; Międzynarodowy Konkurs "Zachodnie losy Polaków" im. gen. Stanisława Maczka na pamiętnik emigranta z lat 1939-1989, pierwsza nagroda za „Zapiski znad Zatoki San Francisco" (1996); „Laur UNESCO” VIII Światowego Dnia Poezji w Warszawie, 2008) i tłumaczona na wiele języków: angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, litewski, hebrajski , chiński, ukraiński, hiszpański, białoruski.
   Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie. Odznaczony brązowym medalem „Gloria Artis” przez Ministra Kultury (2010).



 AL1


AL2


AL3


AL4


AL5


AL6


AL7


AL8


AL9


AL10


AL11


AL12


AL13


AL14


Fot. Zofia Turowiecka








 

2012-07-09 20:17:46 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu