Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

Głosy w Domu Turka

Dar

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Benefis poety z Ościsłowa

Pięćdziesięciolecie twórczości literackiej osiemdziesięciu letniego Jerzego Stanisława Czajkowskiego


W piątek, 28 stycznia, Związek Literatów na Mazowszu zorganizował w Ciechanowie benefis urodzonego w niedalekim Ościsłowie poety Jerzego Stanisława Czajkowskiego.


Benefisy przygotowujemy dla naszych zasłużonych twórców, aby podziękować im za długoletnią pracę literacką, a przede wszystkim pokazać ich twórczość – mówi Teresa Kaczorowska, prezes Związku Literatów na Mazowszu.


Jerzy St. Czajkowski w tym roku obchodzi 80 urodziny i pięćdziesięciolecie pracy literackiej. Ukończył socjologie na Uniwersytecie Warszawskim. Był jednym z założycieli dwutygodnika „Współczesność”, który ukazywał się w Warszawie w latach 1956 – 1971. To właśnie na łamach tego czasopisma debiutował jako poeta (w 1957 r.). Pracował jako dziennikarz i redaktor w warszawskich wydawnictwach. W latach 1971 - 1973 należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika „Literatura na świecie.” Swe wiersze publikował czasopismach polskich i zagranicznych (m.in. w angielskich, amerykańskich i francuskich. Wydał ok. 20 książek. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszka w Warszawie, ale – jak powiedział podczas benefisu – po śmieci chciałby spocząć w rodzinnych stronach, gdzie żyje jego rodzina.


Przez pewien czas Jerzy St. Czajkowski nie mógł w Polsce Ludowej publikować swoich utworów. Zakaz dostał, ponieważ opublikował swoje wiersze w wydawanych w Londynie przez polskich emigrantów czasopiśmie „Wiadomości” – mówi T. Kaczorowska.


Laudację na temat poety i jego twórczości wygłosił jego kolega po piórze - poeta i krytyki literacki Ryszard Tarwacki. Nazwał on Jerzego Czajkowskiego poetą lirycznym, czyli takim, w utworach którego myśli i emocje mają charakter bardzo osobisty. Wspomniał także o często pojawiających się w tej twórczości watkach odnoszących się do rodzinnych stron: ziemi ościsłowskiej i ciechanowskiej.


Benefis odbył się w Centrum Kultury i Sztuki. Przybyli nań: najbliższa rodzina jubilata, zaprzyjaźnieni literaci, miłośnicy poezji i przedstawiciele władz. M.in.  wicestarosta ciechanowski Andrzej Pawłowski, radny powiatowy Stanisław Kęsik i burmistrz gminy Glinojeck Waldemar Godlewski. Burmistrz obiecał wesprzeć finansowo wydanie napisanej przez jubilata powieści pod tytułem „Rapsodia ciechanowska”. Do Ciechanowa przyjechał także Marek Marcinkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ościsłowie, w której poeta przed laty się uczył. Młodzież ze szkoły w Ościsłowie recytowała wiersze napisane przez jubilata.   


Benefis uświetnił występ dwóch pianistek: Anny Marii Chmielińskiej i Michaliny Rochny (uczennic ciechanowskiej filii Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie – z klasy fortepiany Tatiany Fedorczuk). W roli gospodarzy rocznicowej gali wystąpili: Teresa Kaczorowska i Marek Zalewski – pełniący obowiązki dyrektora CKiS.


 


01


02


03


04


05


06


07


08


09


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


 


Kazimerz Kowalski


 


 


 


 

2011-02-02 18:00:01 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu