Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Złote Pióro dla Piotra Kaszubowskiego za „Biografie z przasnyskiego ogólniaka”.

Światowy Dzień Poezji już po raz 24. w Ciechanowie


  W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2024 r., odbyła się nad Łydynią XXIV ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji. Warto przypomnieć, że święto to ustanowiła w 1999 r., tj. 25 lat temu. międzynarodowa organizacja UNESCO – właśnie na 21 marca - w celu promocji poezji, zachęcania do jej czytania, pisania, publikowania, nauczania. Stąd na całym świecie odbywają się w tym dniu festiwale poezji, spotkania z poetami, konkursy, koncerty. 


  W Ciechanowie święto to organizuje od lat Związek Literatów na Mazowszu (ZLM), pod okiem pisarki, prezes ZLM dr Teresy Kaczorowskiej. Współorganizatorem była też Miejska Biblioteka Publiczna, której dyrektor Alicja Wodzyńska otworzyła spotkanie, a prowadziła je prezes ZLM, dr Teresa Kaczorowska. W ciechanowskiej Krzywej Hali zaprezentowano ciekawy program i dopisała frekwencja. Do biblioteki przybył komplet gości, szczególnie poetów oraz miłośników kultury i literatury. 


  Mocnym punktem tegorocznego programu była prelekcja prof. Anny Czajki-Cunic z Genui (ale rodowitej ciechanowianki), wybitnej humanistki, literaturoznawczyni, kulturoznawczyni, filozofki, autorki licznych książek i prac naukowych, laureatki wielu nagród, która wykłada na kilku uniwersytetach europejskich, w tym na UKSW w Warszawie. Po jej prelekcji pt. „Znaczenie poezji”, odbyła się ożywiona dyskusja nt. poezji w przeszłości i teraźniejszości (z braku czasu niedługa, ale prof. Anna Czajka-Cunic obiecała dalszą współpracę z ZLM).


  Później ogłoszono wyniki XXI Konkursu na Książkę Roku członków Związku Literatów na Mazowszu i wręczono statuetkę „Złote Pióro”. Werdyktem 5-osobowego jury pod przewodnictwem ks. dr. Eligiusza Dymowskiego OFM z Krakowa (poza nim jurorowali: Olga Zmudczyńska-Pabich, Alicja Wodzyńska, Barbara Tokarska-Wójciak i Ewa Krysiewicz) najlepszą spośród 7 wydanych w 2023 r. książek autorów z ZLM okazał się tom prozy dr Piotra Marcina Kaszubowskiego z Przasnysza pt. „Biografie z przasnyskiego ogólniaka”. 


  – Jest to pierwsza moja nagroda literacka, stąd i wielka radość – powiedział, nie bez wzruszenia, ciesząc się statuetką „Złote Pióro”, laureat dr Piotr Marcin Kaszubowski, podkreślając, że pracował nad nagrodzoną książką dwa lata.


  Wieczór umilili gitarową muzyką młodzi artyści z PSM I.st. im. St. Moniuszki w Ciechanowie z klasy gitary Tomasza Kaszubowskiego: Maria Jackowska oraz Julian Wrzosek. A święto to mogło się odbyć dzięki mecenatowi dwóch samorządów: powiatu ciechanowskiego i miasta Ciechanów.


  Tradycyjnie w tym dniu ogłoszono też wyniki ogólnopolskiego Konkursu na Wiersz  Roku, organizowanego przez Związek Pisarzy Katolickich. Z powodu choroby nie przybył jednak Juliusz Erazm Bolek z Kapituły tego konkursu, stąd jej werdykt ogłosiła dr Teresa Kaczorowska, która też zaprezentowała nagrodzony utwór. Wierszem Roku 2024 został krótki wiersz Ernesta Brylla „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”. 


  - To bardzo aktualny utwór, jednocześnie wspaniale oddający osobowość i literacki temperament zmarłego, 16 marca 2024 roku, autora. Bardzo przykro, że Ernest Bryll nie zdążył dowiedzieć, się o tej nagrodzie – brzmi werdykt Kapituły tego konkursu. 


  Konkurs „Złote Pióro” wygrała w 2024 r. proza, warto więc zacytować nagrodzony wiersz Ernesta Brylla „Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię”:


Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię 


Ale jałowe, puste moje pole 


I chociaż mam, co chciałem, czuję opuszczenie 


Jak gdyby chleba brakło na mym stole 


  


Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię 


I wygrzebywał z ziemi kamień za kamieniem. 


Foto. Tadeusz Murzyn


 


 


 


 


 

2024-03-23 13:59:12 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu