Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem"

Członkowie i sympatycy Związku Literatów na Mazowszu wzięli udzial w Narodowym Czytaniu powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie - Związek Literatów na Mazowszu był współorganizatorem  tego przedsięwzięcia,a sekretarz ZLM przygotowała do prezentacji fragmenty utworu. Spotkanie było pełne emocji i wrażeń, bo lektorzy wspaniałe prezentowali przygotowane teksty, z odpowiednią intonacją i dykcją. Na nowo odkrywaliśmy żywy, bogaty i soczysty język pisarki,który  w głośnym czytaniu nabierał soczystych barw!  Po wczorajszym Narodowym Czytaniu "Nad Niemnem " Elizy Orzeszkowej emocje stopniowo  opadają. Pozostał nadal czar spotkania z tekstem literackim wybitnej  pisarki doby pozytywizmu, która z powagą i humorem przedstawiła w swym dziele najważniejsze problemy narodowe i społeczne  drugiej połowy XIX wieku. Magia nadniemeńskiej krainy i problemow jej mieszkańców- Korczyńskich i Bohatyrowiczów, daje też wiele do myślenia współczesnym. Wiele bowiem treści tego dzieła ma ponadczasowe przesłanie.  To był niezapomniany wieczór dla wszystkich uczestników, ludzi wielu profesji , pozycji społecznej i w różnym wieku-  miłośników literatury ojczystej! Spotkanie w klamrę muzyczną zamknął  swietny duet klawiszowo- gitarowy braci Tomasza i Michała Kaszubowskich.


Związek Literatów na Mazowszu reprezentowali gościnnie: Tadeusz Witkowski mieszkający w USA- członek ZLM oraz członek Academia Sarbieviana- Bernard Jundo z Niemic i członkowie Zarzadu ZLM: Teresa Kaczorowska, Piotr Kaszubowski, Wiktor Golubski, Ewa Krysiewicz,  członkowie i sympatycy ZLM: Barbara Sitek-Wyrębek, Marek Piotrowski, Katarzyna Zdunek, Gabryś Żbikowski. Dziękuję bardzo wymienionym osobom za przyjęcie zaproszenia i czynny udział w Czytaniu,a także dziękuję pani dyrektor MBP w Ciechanowie za współpracę przy tym wydarzeniu. . 

 

 

 

 

2023-09-15 20:38:29 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu