Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego

  Długo oczekiwana książka „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego”, autorstwa dwóch profesorów z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu: Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka i Rafała Dymczyka (UAM Poznań 2023), już okazała się niebywałym sukcesem. Podobnie jak premierowe spotkanie z tą książką, w Zamku Królewskim w Warszawie, jakie odbyło się 5 września 2023 r. Prowadziła je dr Teresa Kaczorowska - prezes działającej od 2006 r. organizacji pozarządowej Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, rodzinnej wiosce Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, zaś fragmenty książki czytał aktor Teatru Nowego w Poznaniu, dr sztuk Zbigniew Grochala. Mimo upału Sala Masońska Zamku Królewskiego wypełniła się tego dnia po brzegi, w tym badaczami epoki baroku i literatury klasycznej z kilku uczelni (m.in. Panią rektor UAM, prof. Bogumiłą Kaniewską), zwłaszcza że można było od razu nabyć tę jeszcze gorącą książkę z autografami autorów. Należą oni także do Academia Europaea Sarbieviana, jedynej organizacji pozarządowej na świecie, która już od 18 lat wskrzesza z rzeki niepamięci największego poetę epoki baroku, nazywanego „polskim Horacym”, organizując co roku w maju Międzynarodowe Festiwale ks. Macieja Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, z całym blokiem imprez. 


  Na spotkaniu nie zabrakło reprezentantów z ziemi rodzinnej „polskiego Horacego”. Koncertem uświetnili je bowiem muzycy z PSM I st. w Płońsku: Jacek  Małachowski (akordeon) i Emila Kozyra (flet), w obecności dyrektora Mariusza Wrzesińskiego. Byli również dyrektorzy ze Szkoły Podstawowej im. M.K. Sarbiewskiego w  Sarbiewie, pow. Płońsk: Monika Witkowska i Tomasz Godlewski.


  Polecam wszystkim gorąco ciekawą i pięknie wydaną książkę „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego” Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka i Rafała Dymczyka, która jest współczesną powtórką trwającej dwa miesiące wyprawy „polskiego Horacego” do Rzymu sprzed 400 lat!


Fot.: ks. dr Krzysztof Dorosz SJ, Maria Wojciechowicz


Zobacz zdjęcia.

2023-09-08 18:41:18 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu