Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXIII edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO

Światowy Dzień Poezji w Ciechanowie


  W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r., odbyła się w Ciechanowie już XXIII edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Prowadziła ją w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie dr Teresa Kaczorowska, prezes Związku Literatów na Mazowszu (organizatora imprezy, obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, której dyrektor Alicja Wodzyńska otworzyła spotkanie). W 25-lecie Związku Literatów na Mazowszu impreza ta została po raz pierwszy wkomponowana w ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, pod znakiem dwumiesięcznika literackiego „Poezja Dzisiaj”. 


  W MBP w Ciechanowie zaprezentowano ciekawy program i dopisała frekwencja. Do biblioteki przybył komplet gości, w tym poeci i miłośnicy poezji, lokalne media, młodzież. Już po raz 20. ogłoszono wyniki konkursu na książkę minionego roku członków Związku Literatów na Mazowszu i wręczono statuetkę „Złote Pióro”. Werdyktem 5-osobowego jury pod przewodnictwem dr. Pawła Krupki z Warszawy (poza nim jurorowali: Alicja Wodzyńska, Ewa Krysiewicz, Barbara Tokarska-Wójciak i dr Piotr Kaszubowski), mosiężną statuetkę „Złote Pióro” otrzymał Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, za książkę „Stężycy herbu Rola. Dzieje rodziny w zarysie”. Jest to już trzecia statuetka dla tego autora rodem z Grójca.


  Tradycyjnie już w tym dniu ogłoszono też wyniki Konkursu na Wiersz  Roku, organizowanego przez Związek Pisarzy Katolickich - laureatem został śp. Dariusz T. Węcławski za wiersz „Świętości dowodu", którego poezja stanowi swoisty dialog z Bogiem. Dariusz T. Węcławski, wiceprezes ZLM, zmarł nagle w wieku 53 lat, 13 lutego 2023 r. Nagrodę – z rąk Juliusza Edwarda Bolka  - odebrała jego córka, Iza Węcławska. 


  Wobec odejścia D. Węcławskiego, dwie godziny wcześniej, podczas dorocznego Walnego Zgromadzenia członków ZLM, uzupełniono skład Zarządu ZLM – obecnie stanowią go: dr Teresa Kaczorowska (prezes), dr Piotr Kaszubowski (wiceprezes), Wiktor Golubski (skarbnik), Ewa Krysiewicz (sekretarz) i Krzysztof Turowiecki (członek).


  Ale podczas Światowego Dnia Poezji zabrzmiała w ciechanowskiej MPB głównie poezja. Był koncert poetycko-muzyczny, w którym wystąpili: Maciej Ciesielski (gitara, wokal), Romuald Vorbrodt (gitara) oraz uczniowie ZS nr 1 im. Józefa Bema w Ciechanowie: Iza Borkowska i Gabryś Żbikowski. Przygotowani przez Ewę Krysiewicz młodzi recytowali poezję zobrazowaną na ekranie portretami autorów: wiersze 10 poetów ze Związku Literatów na Mazowszu oraz 6 poetów amerykańskich. W sumie był to niezwykły wieczór, wszyscy wychodzili z biblioteki uniesieni poezją i autorskimi pieśniami bardów.


 Zobacz fotografie Krzysztofa Rólki
 


 


 


 

2023-03-22 17:18:16 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu