Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

Głosy w Domu Turka

Dar

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


MARIA KONOPNICKA bohaterką WIOSNY LITERATURY w GOŁOTCZYŹNIE

   To była już trzydziesta trzecia WIOSNA LITERATURY w GOŁOTCZYŹNIE. Główną bohaterką była tym razem MARIA KONOPNICKA – w 180. rocznicę urodzin i ogłoszenia w Polsce jej Roku 2022. Współpracowała ona blisko z pozytywistą Aleksandrem Świętochowskim, który w podciechanowskiej Gołotczyźnie spędził swoje ostatnie lata, pracował, pisał, uprawiał róże, miłował… I ma on muzeum oraz spoczywa w pobliskim Sońsku.


   Po spotkaniach z młodzieżą w miejscowych szkołach (prof. Zofia Chyra Rolicz, Alina Borowicz, Małgorzata i Bogusław Faliccy) oraz rozstrzygnięciu VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O   Laur Posła Prawdy”, w czwartek 9 czerwca 2022 r., nawiązanie do twórczości Konopnicką zainaugurowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szczepana Dobosza w Sońsku. Pod kierunkiem nauczycielki Joanny Narel wykonali kilka piosenek ze „Śpiewnika dla dzieci” Marii Konopnickiej opatrzonych muzyką Zygmunta Noskowskiego. Uczynili to tak pięknie, że 82-letnia Alina Borowicz z Krakowa, znana w Polsce recytatorka i propagatorka twórczości poetki, zaśpiewała razem z nimi „Kukułeczkę”.


   Dalszy ciąg tego pierwszego dnia Wiosny Literatury przebiegał również pod znakiem poezji, także współczesnej. „Listy do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020” (2020) autorstwa Teresy Kaczorowskiej to niezwykła książka poetycka. Jej promocję w muzealnej sali poprowadził merytorycznie kustosz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Jarosław Wałaszyk. Spotkanie zakończyło się ciekawą, długą dyskusją. 


   – Bardzo dużo dowiedziałam się o Marii Konopnickiej podczas tej pięknej imprezy. Na pewno będę odwiedzać to muzeum, śledzić jego wydarzenia i współpracować z waszym środowiskiem literackim – napisała Iwona Szewczak, jedna z laureatek VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O   Laur Posła Prawdy”. Poza nią nagrody w tym konkursie zdobyli Małgorzata Kwiatkowska z Brześcia Kujawskiego oraz Jerzy Trzciński z Rudy Śląskiej.


   Następnego dnia, 10 czerwca 2022 r.  – też w Muzeum Pozytywizmu – odbyła się sesja  historyczno-literacka  poświęcona Konopnickiej. Pierwszy głos należał do prof. Zofii Chyry-Rolicz, a były to współczesne refleksje po 180. latach od narodzin poetki. Dr Teresa Kaczorowska opowiedziała o związkach poetki z Ordynacją Krasińskich, dr hab. Dawid Osiński z UW poświecił swój referat Konopnickiej tłumaczce, a dr Piotr Bordzoł (z IBL PAN) zajął się  edycjami Marii Konopnickiej od strony warsztatu edytora. Tego dnia dojechała praprawnuczka Marii Konopnickiej Maria Rajpold z Łodzi. 


   – Jestem zachwycona tą imprezą, tym niezwykle urokliwym miejscem, gdzie na pewno bywała moja ukochana babcia Krysia, czyli córka syna poetki Jana Konopnickiego i Jadwigi z Brzozowskich. Jestem tutaj po raz pierwszy i cieszę się, że mogę poznać miejsca związane z moimi korzeniami. Zwłaszcza, że babcia urodziła się w pobliskim Przedwojewie i niosła zawsze pamięć o Marii Konopnickiej – powiedziała jej praprawnuczka, która później odwiedziła Ciechanów i poznała w mieście ślady po sławnej praprababce. 


   Ważną  atrakcją, wieńczącą tegoroczną Wiosnę Literatury w Gołotczyźnie, stał się spektakl teatralny według sztuki Teresy Kaczorowskiej pt. „Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa”, w wykonaniu uczniów z kółka teatralnego byłego gimnazjum im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, obecnie Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki. Ta sztuka sceniczna w trzech aktach dostarczyła widzom wielu wzruszeń. Wystąpiło w niej aż prawie 50 uczniów. – Przygotowanie tej sztuki było dla nas niemałym wyzwaniem, ale jesteśmy wdzięczni Teresie Kaczorowskiej, że przysłała nam scenariusz swojej sztuki do realizacji – powiedziała Agata Pawłowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie, która dojechała wraz z dziećmi do Gołotczyzny autobusem ciechanowskiego ZKM (chwała ZKM za bezpłatne użyczenie!).


   W programie tego literackiego festiwalu była też wystawa „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej”, ale już w głównym budynku Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, do którego należy Muzeum Pozytywizmu w  Gołotczyźnie. Wystawę tę można oglądać do połowy października, jej kuratorem jest dr Teresa Kaczorowska. 


   Organizatorami tegorocznej Wiosny Literatury byli: Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Szkoła Podstawowa im. Sz. Dobosza w Sońsku, Szkoła Podstawowa nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie. Do zobaczenia za rok! 


Fotoreportaż


 


 


 


 


 

2022-06-24 17:11:27 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu