Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Benefis Stefana Chojnowskiego

  Przesunięty o rok z powodu pandemii benefis 95. urodzin seniora naszych poetów Stefana Chojnowskiego odbył się w niedzielę, 24 kwietnia 2022 r., w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie). Uroczystość była niezwykle serdeczna. Przygotował ją GOK w Sońsku (rodzinnej gminie Jubilata) oraz Związek Literatów na Mazowszu, do którego należy Stefan Chojnowski. Uczestniczyli w niej licznie (po mszy św. w miejscowym kościele): rodzina Poety, reprezentanci władz powiatu, gminy i parafii (m.in. Jarosław Muchowski, wójt gminy Sońsk, dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie Robert Kołakowski, ks. Ireneusz Cielicki proboszcz parafii Gąsocin), a także literaci, przyjaciele, znajomi, lokalni artyści, delegacje szkół podstawowych i klubów seniora z gm. Sońsk


  Spotkanie prowadziła prezes Związku Literatów na Mazowszu dr Teresa Kaczorowska. - Jesteśmy w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, ulubionym miejscu naszego Jubilata, bo w pobliżu, we wsi Soboklęszcz, Pan Stefan się urodził, wychował, pracował, tworzył. I żyje już 96 lat! – mówiła witając gości prezes ZLM.


  Uroczystość w Muzeum rozpoczęła się od występu Amelki Szewczak ze Szkoły Podstawowej w Gąsocinie i jej piosenki „W moim ogródeczku”. Później laudację o Jubilacie wygłosiła prezes Teresa Kaczorowska, do której ikonografię multimedialną przygotował sekretarz ZLM dr Piotr Kaszubowski. Ciepłe wystąpienie miała również miejscowa nauczycielka i sąsiadka Jubilata, pani Bożena Rutkowska. Zabrzmiała też poezja Stefana Chojnowskiego – prezentowali ją: Wiktor Golubski (skarbnik ZLM) oraz seniorzy z gm. Sońsk oraz seniorzy. A całość umilały występy:  Chóru „Sonata” działającego przy GOK w Gołotczyźnie oraz uczniów klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Sońsku. Uroczystość zakończyła się składaniem gratulacji, a potem rozmowami przy lampce szampana i poczęstunku przygotowanym przez GOK Sońsk.


  W sumie impreza, piękna i potrzebna, oddająca hołd jednemu z najlepszych w Polsce pisarzy ludowych. Jak mówiła Teresa Kaczorowska Pan Stefan Chojnowski jest bowiem człowiekiem wyjątkowym. To nestor polskich pisarzy ludowych, który w 1968 r. – jako młodzieniec - był współzałożycielem ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie (cały czas należy do STL, jego legitymacja ma jeden z pierwszych numerów - 29). Także na Ziemi Ciechanowskiej współtworzył pierwsze środowisko twórcze. To on był pierwszym prezesem powstałego w latach 60. ubiegłego wieku przy Powiatowym Domu Kultury (PDK-u) w Ciechanowie Klubu Twórców Ludowych. Organizacja ta dała początek istniejącemu do dziś Stowarzyszeniu Pracy Twórczej. Z tego stowarzyszenia wyrósł z kolei, w 1997 roku, Ciechanowski Oddział Związku Literatów Polskich, do którego w latach 2004-2009 należał Stefan Chojnowski. A 4 czerwca 2009 r., pan Stefan został również członkiem założycielem niezależnej organizacji skupiającej ludzi pióra - Związku Literatów na Mazowszu. Jest autorem siedmiu książek, swoje wiersze, opowiadania, fraszki drukował też na wielu łamach pism ogólnopolskich i lokalnych. 


  Całość laudacji Teresy Kaczorowskiej zostanie wkrótce opublikowana w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 24.  


 Fotorelacja
 


 


 

2022-06-24 17:07:58 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu