Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Złote Pióro trafiło tym razem do Ameryki

  W słoneczny i ciepły pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2022 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywej Hali) odbyła się XXII ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Statuetka „Złote Pióro” za Książkę Roku 2021 pisarza ze  Związku Literatów na Mazowszu przypadła dla dr. Tadeusza Witkowskiego z USA. 


  Podobnie jak co roku głównym punktem ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji  było rozstrzygnięcie kolejnego, już XIX  Konkursu na Książkę Roku Związku Literatów na Mazowszu. Jest to moment wyczekiwany, bo honorowanie od 2003 r. najlepszej książki roku mosiężną statuetką „Złote Pióro”, wykonaną przez artystę Marka Zalewskiego, jest bardzo prestiżowe. 


  Prowadząca spotkanie prezes ZLM, dr Teresa Kaczorowska, poinformowała najpierw o wydanych w ubr. publikacjach - członkowie ZLM wydali w 2021  r. aż 11 książek (w tym są dwa tomiki poezji i dziewięć pozycji prozą). Ponadto ukazał się Kalendarz poetycko-plastyczny na rok 2022 Juliusza Erazma Bolka oraz „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” nr 23 „Teodor Leonard Młynarski (1906-1978) - pedagog, poeta, redaktor „5 Rzek”.  


  - Jest to dorobek wcale niemały, bo ZLM liczy tylko 25 członków - oceniła prezes Kaczorowska.


  Jak ogłosił ks. dr. Eligiusz Dymowski, poeta i prozaik z Krakowa, pięcioosobowe jury pod jego przewodnictwem - laureatem XIX Konkursu na Książkę Roku 2021 Związku Literatów na Mazowszu ustanowiło dr. Tadeusza Witkowskiego z USA - za trzy książki pt. „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021”; „Wirydarz polityczny 1999-2020” oraz „Ukryte i jawne. Szkice o tajnych służbach” (Oficyna ZLM, Ciechanów 2021), składające się na wyjątkowy tryptyk będący równocześnie odważnym świadectwem na temat współczesnej polskiej historii. Autor mieszka jednak w Stanach Zjednoczonych (jest wygnańcem stanu wojennego) i nie mógł osobiście odebrać statuetki. Połączono się z nim przez Internet i zapewnił, że jeszcze w tym toku będzie w Polsce i odbierze „Złote Pióro”. Natomiast nagrodzony tryptyk laureata zrecenzowała celnie, jedna z jurorek konkursu, polonistka Ewa Krysiewicz. 


  Ponadto w programie tego dnia było ogłoszenie Wiersza Roku 2020 przez Związek Pisarzy Katolickich (wygrał wiersz „Śpieszmy się” ks. Jana Twardowskiego) oraz poezja Alicji Romaniuk – Polki ze Lwowa. Ciechanowscy literaci gościli ją na Jesieni Poezji przed pandemią, w 2019 r. Obecnie poetka, wolontariuszka katedry lwowskiej i cmentarzy  Łyczkowskiego i Orląt Lwowskich, z zawodu bibliotekarka, jest uchodźcą - przebywa na plebanii w Sędziszowie Małopolskim pod Rzeszowem, jest chora, 23 marca ma mieć w Polsce zabieg chirurgiczny. Obecni na wieczorze w Krzywej Hali zorganizowali spontaniczną zrzutkę na pomoc dla niej. Wieczór zakończył koncert skrzypcowy „Wiosna Vivaldiego w wierszu” w wykonaniu Marka Snycerskiego z Warszawy.


  Warto dodać, że organizatorami Światowego Dnia Poezji w Ciechanowie byli Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, przy wsparciu finansowym Prezydenta  Miasta i Gminy Miejskiej Ciechanów.


   ***  Przed tym artystycznym wieczorem odbyło się w Krzywej Hali też Walne Zgromadzenie Związku Literatów na Mazowszu (na zakończenie 4-letniej kadencji). Wybrano Zarząd ZLM w składzie: Teresa Kaczorowska (prezes), Dariusz Węcławski (wiceprezes), Wiktor Golubski (skarbnik), Piotr Kaszubowski (sekretarz) i Krzysztof Turowiecki (członek), a także pozostałe  władze (więcej na www.zlmaz.pl).


 Radio Plońsk: wywiad z Teresą Kaczorowską


 Agencja Informacyjna


   Dopiero 22 kwietnia 2022 r. literaci z płn. Mazowsza mogli oficjalnie wręczyć Tadeuszowi Witkowskiemu statuetkę „Złote Pióro" za Książkę Roku 2021 Związku Literatów na Mazowszu - za trzy książki pt. „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021"; „Wirydarz polityczny 1999-2020" oraz „Ukryte i jawne. Szkice o tajnych służbach" (Oficyna ZLM, Ciechanów 2021), składające się na wyjątkowy tryptyk będący równocześnie odważnym świadectwem na temat współczesnej polskiej historii. Ten należący do ZLM pisarz, publicysta, dr filozofii, jest wygnańcem stanu wojennego i mieszka w stanie Michigan w USA. Nie mógł przybyć do Polski 21 marca 2022 r. na  XXII ciechanowską edycję Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO do Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywej Hali), gdzie odbywała się uroczystość. Za to 22 kwietnia 2022 r. statuetkę mu wręczył  Zarząd ZLM w pełnym składzie: Teresa Kaczorowska (prezes), Dariusz Węcławski (wiceprezes), Wiktor Golubski (skarbnik), Piotr Kaszubowski (sekretarz) i Krzysztof Turowiecki (członek). Gratulacje Tadeuszowi Witkowskiemu złożyła też Alicja Wodzyńska, dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, gdzie ZLM ma siedzibę. Nie zabrakło także wpisu laureata do pamiątkowej Kroniki ZLM.


 Zobacz foto relację.


Recenzja Ewy Krysiewicz


 

2022-06-25 15:30:56 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu