Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Kolory życia w poezji Aliny Dybały

   W sobotę, 5 marca 2022 r., o godzinie 15.00, w chłodne i niezbyt słoneczne popołudnie grupa twórców ze Związku Literatów na Mazowszu (Teresa Kaczorowska – prezes, Dariusz Węcławski – wiceprezes, Wiktor Golubski – skarbnik, Barbara Sitek-Wyrembek) oraz dziennikarka Katolickiego Radia Diecezji Połockiej Barbara Tokarska-Wójcik z córką Oliwią wybrali się busem spod swojej siedziby w Krzywej Hali w Ciechanowie do Domu Dziennikarza przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie, aby wziąć udział w wydarzeniu pod nazwą „Kolory życia w poezji Aliny Dybały”. Wydarzenie rozpoczęło się z małym poślizgiem po godzinie 17.00. Było ono dwugodzinnym harmonijnym połączeniem poezji, oryginalnej muzyki i urokliwej, delikatnej acz wymownej sztuki plastycznej. Spotkanie prowadziła i z niezwykłym wyczuciem interpretowała wieksersze poetki, pochodząca z Torunia dziennikarka Mira Jankowska, znana m.in. z Jedynki Polskiego Radia, Radia Plus, Radia Warszawa i Radia Józef, publikująca też na łamach „Twojego Stylu” i „Ozonu” oraz prowadząca swój vlog, Mistrzowską Akademię Miłości oraz Instytut Praktycznych Umiejętności Społecznych. 


   Wierszom towarzyszyła subtelna muzyka osiemnastoletniego pianisty i kompozytora Stanisława Rokosza oraz wirtuozki hangu – instrumentu idiofonicznego powstałego ok. 2000 r. w Szwajcarii – Marii Kochańskiej, która grając na nim dotarła do finału programu „Mam Talent” w TVN (nazywa go handpanem i hangdrumem). Maria wychowała się w Szwecji i Danii, a studiowała w Brazylii, posługuje się biegle kilkoma językami i zwiedziła już ponad 60 krajów na całym globie. Uwielbia grać również na fortepianie, jednak unikalne, delikatne dźwięki, jakie wydobywała z instrumentu przypominającego UFO, grilla lub… blaszanego żółwia, pozostają niezapomniane. Na koniec muzycy uraczyli liczną publiczność wypełnioną salę wspólnym wykonaniem własnej kompozycji. Można było zaobserwować więź artystyczną, jaka łączyła ich na scenie – artyści uśmiechali się do siebie, pozostawiali w kontakcie wzrokowym, ich partie muzyczne idealnie współgrały i oddawały ducha poezji Aliny Dybały. 


   Wiersze były również zobrazowane wyświetlanymi podczas spektaklu na wielkim ekranie pracami plastycznymi – grafikami Izabeli Kowalczuk, młodej graficzki z Warszawy oraz dr. Michała Wójcika, gdańszczanina, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wykładowcy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Grafiki znalazły się w najnowszym tomiku wierszy autorki, można też było je nabyć. 


   Alina Dybała wydała już trzy autorskie tomiki wierszy, które konsekwentnie tytułowała kolorami „Zielono-niebieskie”, „Lawendowe” i „Srebrzyste” – mają one symbolizować trzy kolejne etapy jej życia. Pochodzącą z okolic Wrocławia, a mieszkającą w Warszawie poetkę w młodym wieku dotknęła nieuleczalna choroba. Do pisania potrzebuje dłoni innych osób, a do prezentowania swych wierszy – cudzych ust i głosu. Mimo to nie poddaje się, tworzy, wydaje kolejne pozycje. Wiersze Dybały są różnorodne. W kolejnych wersach poetka zastanawia się nad ważnymi problemami egzystencjalnymi, próbuje zgłębić transcendencję istoty najwyższej, którą wychwala i uwielbia w swych psalmach, ale potrafi się też zatrzymać przy zwykłych, z pozoru niewiele znaczących zdarzeniach, jak cudny opad śniegu, śpiew kosa w ogrodzie, czy zakwitnięcie kwiatów w jej ogrodzie. Sporo czasu poświęca też swojej rodzinie i domowi. Potrafi także bawić się słowem w licznych limerykach i rymowankach. 


   Przed chorobą literatka studiowała anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała w ambasadach Kuwejtu i Bangladeszu oraz w biznesie. Jest zamężna, państwo Dybała wychowują córkę Asię. Wśród widowni niezapomnianego wydarzenia przy ulicy Foksal znalazł się jeden z najwierniejszych fanów poezji Aliny Dybały, pastor Andrzej Bajeński – Prezbiter Naczelny Kościoła Chrystusowego w RP, który stara się nie opuszczać wieczorów poetyckich warszawskiej twórczyni. Poetka jest od niedawna członkiem Związku Literatów na Mazowszu, jej najnowsza książka poetycka, opatrzona wstępem Dariusza Węcławskiego, bierze udział w Konkursie Literackim o „Złote Pióro” na najlepszą książkę wydaną w 2021 roku, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas obchodów Światowego Dnia Poezji UNESCO w Ciechanowie, 21 marca 2022 roku. 


   Warszawski wieczór był chwilą magiczną. Artyści oraz poetka pozwolili widzom oderwać się choć na chwilę z wszechogarniających, brutalnych realiów okrutnej wojny toczącej się tuż za granicami Polski, przenieśli się w krainę łagodności, zadumy, refleksji i piękna. Wracający do swoich domów twórcy Związku Literatów na Mazowszu uznali wyjazd za bardzo udany, na żywo dzielili się swoimi ulotnymi wrażeniami artystycznymi, jednak w miarę upływającego czasu oraz ubywających kilometrów, wraz z tężejącym mrokiem i niknącymi światłami wielkiego miasta, rozmowy nieuchronnie zeszły na cierpienie, śmierć i strach przed tym, co zastaniemy jutro, pojutrze i w kolejnych dniach tych niespokojnych i niebezpiecznych czasów. Bus szczęśliwie dotarł do Ciechanowa około 21.30. Misja pod tytułem „Uczestnictwo w wieczorze poezji Aliny Dybały” przebiegła pomyślnie i zakończyła się sukcesem: ucztą duchową, nawiązaniem nowych znajomości i znaczeniem aktywnej działalności Związku Literatów na Mazowszu w samym jego sercu i stolicy.


wiceprezes Związku Literatów na Mazowszu


Dariusz Węcławski


 11

12

13

14

15

16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022-03-07 17:58:40 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu