Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Mazowiecka twórczość trafiła za ocean

Mazowieccy poeci zaistnieli w Ameryce w kwartalniku polonijnym „GŁOS NAUCZYCIELA” Wiosna 2010. To dzięki stronie internetowej Związku Literatów na Mazowszu (ZLMaz), nasi Rodacy odnaleźli nas i opublikowali wiersze poetów z Ciechanowa  - Barbary Sitek-Wyrembek, Marka Piotrowskiego, Teresy Kaczorowskiej i Bożenny Parzuchowskiej z Przasnysza. Oprócz wierszy tematycznie związanych z tragedią pod Smoleńskiem, znaleźć można także artykuł Teresy Kaczorowskiej „Katyń po raz drugi” (publikowany w „Czasie Ciechanowa” 15 kwietnia 2010r.).


Wydawcą „Głosu Nauczyciela” jest Komisja Oświatowa Kongresu Polonii Amerykańskiej w Chicago. Warto zajrzeć do tegoż kwartalnika, który trafił już do nas , na ręce Prezes ZLMaz. Interesujące pismo i widoczny duch polskości u Rodaków za oceanem. Jakże dbają o trwałość związków łączących kraj ojców i dziadków. Nie zapominają o Ojczyźnie przodków , jej historii starej i nowej. Z wnikliwej analizy zamieszczonych artykułów wysnuć można iż uczą dzieci i młodzież , bo pamiętają... o Katyniu i Smoleńsku, a także o 100 rocznicy śmierci Marii Konopnickiej (znaczna część pisma poświęcona poetce). Cenne i ważne są te więzi.


- To dla nas wielki zaszczyt – mówią nasi Autorzy, by w dzisiejszych trudnych czasach, bez układów i nakładów finansowych zaistnieć, i być publikowanym w prestiżowych wydawnictwach. Wszak wokół nas brak sponsorów, a i umniejszane są środki na słowo pisane.


Dlatego warto podkreślić ów fakt i podzielić się z Czytelnikami naszą małą radością, że z grodu nad Łydynią poezja pofrunęła za ocean”.


Tą drogą SKŁADAMY PODZIĘKOWANIE całej REDAKCJI „GŁOSU NAUCZYCIELA” za możliwość dzielenia się przeżyciami trudnych czasów oraz wspominania postaci godnych naśladowania.


Może warto by i u nas zaszczepiać w szkołach i rozbudzać ducha patriotyzmu, ducha wolnego słowa, odkrywania piękna i wrażliwości na drugiego człowieka, i jego losów. Tak wiele zależy od nauczycieli. Ale trzeba zacząć od siebie. Czego Państwu i sobie życzę – wrażliwości co nie przesłania Boga i ludzi, a ściele drogę ubogacania każdego z nas. Ten zawsze dobry czas przed nami i w nas... warto poświęcić chwilę na zatrzymanie i refleksje.


Barbara Sitek–Wyrembek


11


12

2010-09-06 21:05:27 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu