Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


HORYZONTY WOLNOŚCI

EMIGRACJA – PERSPEKTYWY
Konkurs na scenariusz słuchowiska o emigracji    Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Programem III Polskiego Radia i Teatrem Polskiego Radia zaprasza do udziału w konkursie na scenariusz oryginalny słuchowiska poświęconego tematowi emigracji. Prace nadsyłać można do 15 października 2013 roku a wyboru najlepszych scenariuszy dokona Janusz Kukuła – dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia, Magdalena Jethon – Dyrektor Programu Trzeciego oraz Adam Kamiński – poeta, prozaik, krytyk literacki. Autor najciekawszej pracy otrzyma nagrodę główną w wysokości 5000 zł. Jury przyzna także nagrody o wysokości 3000 oraz 2000 zł. Nagrodzony tekst zostanie zrealizowany w postaci słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia i wyemitowany na antenie radiowej Trójki.


   Jednym z podstawowych przejawów wolności jest prawo do decydowania, gdzie chcemy żyć, pracować, rozwijać się, założyć rodzinę. Szczególne przywiązanie Polaków do idei decydowania o swoim losie, również w życiu prywatnym, budziło w ich głowach marzenia, rodziło ambicje, kazało snuć śmiałe plany. Często jedynym sposobem ich realizacji było wyruszenie w drogę i poszukanie miejsca, gdzie wszystko będzie możliwe.


   Setki tysięcy młodych ludzi z głowami pełnych pomysłów przekracza coraz bardziej umowne granice naszego kraju. Bez poczucia, że tracą więź z ojczystym krajem realizują się na wszelkich polach - od badań naukowych na prestiżowych uniwersytetach, przez pracę w biznesie, po wytyczanie nowych kierunków w sztuce. Pokazanie ich aktywności w działaniu, otwartości w sposobie myślenia i odwagi w spełnianiu najwyższych aspiracji jest wyzwaniem niełatwym. Trzeba bowiem przezwyciężyć stereotypy, które od lat zaciemniają obraz emigracji. A przecież to właśnie emigranci są dowodem na to jak wielkim fenomenem jest polskość, która potrafi odnaleźć się wszędzie i wszędzie też odnosić sukcesy.


   To, jak silna jest tożsamość Polaków za granicą nie budzi już niczyjego zdziwienia. Bez względu, czy trafiają do Wielkiej Brytanii, Argentyny czy Australii - potrafią się zorganizować, znaleźć wspólny język, jednocześnie włączając się do życia społeczeństw, w których funkcjonują.


   Opowiedzieć o życiu współczesnych polskich emigrantów, ich pragnieniach i celach, jakie przed sobą stawiają, to pokazać Polaków w sytuacji wolności osobistej, o jakiej zawsze tylko marzono.
Organizatorzy nie ograniczają autorów ani tematycznie ani formalnie. Interesujące może być wszystko, co ukaże  różnorodność i aktualność problematyki.


   Organizatorzy konkursu oczekują na  oryginalne opowieści o losach ciekawych bohaterów, które będą zawierały uniwersalne przesłanie.  Słuchowisko – jako specyficzna, zawieszona w dźwiękowej przestrzeni forma dramatu – może znakomicie posłużyć wypowiedzi o dzisiejszej sytuacji ludzi decydujących się na emigrację.


konkurs


   Szczegółowy regulamin konkursu został umieszczony na stronie www.muzeumemigracji.pl


dodatkowe informacje dla mediów:
Joanna Wojdyło
Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni
K: 606 167 972
T: +58 623 35 93
j.wojdylo@muzeumemigracji.pl
www.muzeumemigracji.pl


2013-09-12 13:11:02 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu