Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Dzwony mają zamilknąć

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Grażyna Dorota Kowalska

GKowalskaUrodzona 1959 r. w Warszawie, mieszkanka Pragi, jest humanistką, poetką. 

Literatura to jej pasja, szczególnie jest jej bliska literatura okresu pozytywizmu. Zaczęła pisać wiersze w szkole średniej, początkowo były to wiersze okazjonalne. Od 2009 r. jest czynnym członkiem Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” przy Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, który mieści się w Domu Polonii w Warszawie. Należy również do Grupy Literackiej „Poetica” Klubu Twórczości „ŻAR” przy Związku Niewidomych w Warszawie, oraz II Oddz. Stowarzyszenia Autorów Polskich. Od 2013r. jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

W 2010 r. ukazała się jej broszura poetycka z wierszami lirycznymi, staraniem autorki, w tym samym roku zaistniała w Mini Słowniku Biograficznym Polskich Współczesnych Poetów Religijnych – Tarnowskie Góry 2010 – tom IV.

W 2011 r. wydała pierwszy tomik poezji, zatytułowany „Tancerka” nakładem Wydawnictwa Komograf Warszawa, oraz kolejne: w 2015r - tomik poezji pod tytułem „Supermen” Wydawnictwo Komograf /; w 2019r - tom wierszy lirycznych, pt. „Obiecana kawa”; w 2020r - książkę prozatorską zatytułowaną „Podróże w czasie”.

Od 2010r. wiersze publikuje w Almanachach i Antologiach Literackich: „Krajobraz stworzenia” 2011r. , w Antologii III o Warszawie, „Pieszo,metrem,dorożką” 2012r.; Almanachu VI Praska Przystań Słowa 2013r., Almanachu „Miłosteńki”, wydanym przez Klub Literacki „Nasza Twórczość” w 2014 r; Międzynarodowych Antologiach SAP II Oddz. W-wa – zatytułowanych „Boso po ściernisku” i „Kocha się za nic” 2015r. w Antologii „Modlitwy i refleksje na Boże Narodzenie” 2015r. ; Antologii „ Matka” Wydawnictwo – Tarnowskie Góry 2016 r., wybrane wiersze opublikowane w Antologii „Nadmorskie spotkania literackie”, Wyd. STON 2 Kielce; Almanachu współczesnej poezji i prozy „Imiona miłości” 2016 r. - Wydawnictwo Radostowa, oraz książce, pt. „Poeci przełomu stuleci i tysiącleci” 2021r. Wydawnictwo Radostowa; oraz Antologii międzynarodowej „Metafora współczesności” 2022 r. Wiersze jej ukazały się w miesięczniku „Myśl Literacka”, w Kwartalniku „Sekrety Żaru”, w Kwartalniku Literackim „POEZJA dzisiaj”, Świętokrzyskim Magazynie Kulturalno – Literackim „Ars Pro Memoria”, oraz Ilustrowanym Miesięczniku Społeczno – Kulturalnym „Radostowa”, i gazecie WSTK „Własnym Głosem”. Bierze czynny udział w Festiwalach Poezji Słowiańskiej w Warszawie i w Wilnie. Uczestniczka Światowego Dnia Poezji pod patronatem UNESCO. Jest autorką recenzji do tomików poetyckich oraz autorką felietonów zamieszczonych w „Myśli Literackiej” - dodatku do miesięcznika Myśl Polska i pismach literackich.

Recenzje do książek Grażyny Kowalskiej napisali: Andrzej Zaniewski, Bogusław Falicki, Jan Rychner, Alicja Patey-Grabowska, Jan Zdzisław Brudnicki, Stanisław Stanik, Paweł Jaskulski.

W latach 2014. – 2018. była w Kolegium Redakcyjnym „Myśli Literackiej”, dodatku do gazety „Myśl Polska”.

Wiersze Grażyny Kowalskiej były tłumaczone na język bułgarski 2015r ., rumuński i francuski 2016r. We wrześniu 2016r. została uhonorowana Odznaką Honorową Zasłużona dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2023r. członek nadzwyczajny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

 

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu