Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Tadeusz Jan Murzyn

TJMurzyn  (ur. 8.02.1949 r.,Budy-Grzybek, gm. Jaktorów pow. Grodzisk Mazowiecki). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego (1988). Mieszka w Jaktorowie.

  Regionalista zajmujący się dziejami Mazowsza Zachodniego, szczególnie obszaru Grodziska Maz. i Żyrardowa oraz historii sportu w regionie. Społecznik, inicjator upamiętniania wydarzeń historycznych, losów ich uczestników i wpływu sportu na społeczność lokalną.  Działacz i instruktor sportowy. Wieloletni dyrektor mazowieckiej edycji Małego Wyścigu Pokoju oraz organizator szosowych Mistrzostw Mazowsza. 

  Z jego inicjatywy w 2004 r. odsłonięty został  na cmentarzu parafialnym w Jaktorowie pamiątkowy obelisk  poświęcony mieszkańcom Jaktorowa aresztowanym  w grudniu 1943 r. przez Niemców więzionym na Pawiaku w Warszawie i tam zamordowanym. W roku  2004 zainicjował odsłonięcie tablicy upamiętniającej cywilne ofiary II wojny światowej z Jaktorowa i okolic, a w roku 2013 – kolejnej tablicy pamiątkowej w Puszczy Mariańskiej związanej z utworzeniem - po upadku Powstania Warszawskiego w 1944 r. - w tej miejscowości i w sąsiedniej Olszance, jednej z filii ewakuowanego z Warszawy Szpitala Wolskiego.

Autor wielu publikacji regionalnych:

  1. Zarys dziejów Gminy Baranów – 2012. (współautorstwo z dr Janem Józefackim).

  2. Zarys dziejów Gminy Puszcza Mariańska 1313 - 2000 - 2016. (współautorstwo z dr Janem Józefackim).

  3. Teodor Sztekker. Dwukrotny Mistrz Świata. Włodarz Chałowa. (Książka biograficzna dotycząca znanego w okresie międzywojennym zapaśnika).

  4. Studzieniec. Dobroczyńcy i założyciele Osady Towarzystwa Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych – 2016. (O początkach społecznej inicjatywy założenia w zaborze rosyjskim zakładu do resocjalizacji dla młodocianych).

  5. Kozerki. Szkice z dziejów wsi 1590 – 2018 – 2019.

  6. Zarys dziejów wsi Czarny Las 1850 – 1990 – 2020. W:  Od Czarnolesia do Czarnego Lasu.

  7. Grodziski Klub Sportowy POGOŃ Grodzisk Mazowiecki 1922 – 2022 – 2022.

  W 2018 r. na portalu internetowym Warszawsko-Mazowieckiego Związku Kolarskiego i innych, opublikowano jego liczne opracowania, odnoszące się do dziejów mazowieckiego i polskiego sportu kolarskiego:

  1. Przyczynek do historii warszawskiego kolarstwa i sekcji kolarskiej wojskowego klubu sportowego Legia (opracowanie opublikowano także jako aneks w książce Tomasza Jarońskiego i Stanisława Brzósko - Historia kołami pisana 90 lat kolarstwa w Legii Warszawa).

  2. Warszawski Okręgowy Związek Kolarski, okoliczności zawiązania Stowarzyszenia w dniu 11 listopada 1928 roku (posłużyło do uznania tej daty za początek działalności okręgowego związku kolarskiego w Warszawie i z tej okazji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zorganizowano Galę 90-lecia Mazowiecko Warszawskiego Związku Kolarskiego).

  3. Kolarski „Bieg Dookoła Województwa Warszawskiego”. Pierwszy drogowy wieloetapowy wyścig kolarski w Polsce 14 - 16 sierpnia 1925 roku. Przyczynek do historii polskiego kolarstwa (portal internetowy Sekcji Kolarskiej WKS Legia).

 
 
 
Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu