Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


OBŁAWA AUGUSTOWSKA W OCZACH ŚWIADKA.

KS. STANISŁAW WYSOCKI, ORĘDOWNIK PRAWDY O OBŁAWIE AUGISTOWSKIEJ


Teresa Kaczorowska


Format B- 5


Ilość stron 272


ISBN 978-83-9711-730-3


okladka 


Ukazała się długo oczekiwana kolejna książka Teresy Kaczorowskiej o Obławie Augustowskiej. Tym razem autorka pokazuje ją poprzez los największego jej społecznego orędownika, ks. prałata Stanisława Wysockiego z Suwałk, który jako dziecko w wieku 7 lat stracił w tej największej powojennej zbrodni komunistycznej ojca i dwie siostry. I przeadli oni do dziś bez wieści.... Nie wiadomo nawet gdzie zakopano ich ciała...


Ustalono już pierwsze spotkania z autorką tej książki na Suwalszyczyźnie:


- 10 lipca, godz. 17.00 - Muzeum Okręgowe w Suwałkach


- 11 lipca, godz. 17.00  - Muzeum Kresów Rzeczypospolitej w Sejnach (przy bazylice)


- 12 lipca, godz. 11.00 - Uroczystość w Gibach


Serdecznie zapraszam! Szczegóły poniżej na plakatach. Można będzie nabyć tę książkę bezpośrednio u wydawcy. Zapraszamy!!!


Publikacja o Obławie Augustowskiej pokazana poprzez los księdza prałata Stanisława Wysockiego (ur. 1 marca 1938 r.), niezłomnego kapłana, świadka historii i społecznego bojownika o prawdę o Obławie Augustowskiej. Mocno doświadczonego już w dzieciństwie, kiedy w lipcu 1945 r. Rosjanie przy pomocy polskich komunistów, zabrali na Jego oczach ojca i dwie siostry, którzy przepadli bez wieści. 


Książka ta opowiada również o Jego młodości z piętnem „rodziny bandyckiej”, o pracy duszpasterskiej, w tym jako charyzmatycznego duszpasterza Kościoła Młodych w Łomży,  kapelana łomżyńskiej „Solidarności”, a także Akowców, Sybiraków, proboszcza kilku parafii północno-wschodniej Polski. Chociaż był nękany przez bezpiekę, to zawsze niósł umiłowanie polskości, Ojczyzny i wartości „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Obecnie, mimo sędziwego wieku, wciąż walczy o prawdę o Obławie Augustowskiej, a  ostatnio także o swoją godność, bo ataków oraz prób skompromitowania Go i deprecjacji wciąż nie brakuje.


Autorka - Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badaczka historii najnowszej, reporterka, poetka. Jest autorką 20 książek, w tym ostatnich: „Obława Augustowska” (Warszawa 2015) wydanej też w języku angielskim „The Augustów Roundup of July 1945”, (USA 2023), „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (Warszawa 2017) i „Było ich 27” (Warszawa 2020) oraz wielu artykułów prasowych i prac naukowych.  Uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Brązowym (2014) i Srebrnym (2023) Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Z RECENZJI:


„Naród to rodzina rodzin" - mówił bł. Kardynał Stefan Wyszyński. Biografia ks. prałata Stanisława Wysockiego autorstwa pani Teresy Kaczorowskiej stanowi ważny przyczynek do poznania historii nie tylko Kościoła katolickiego w trudnych latach komunizmu w Polsce, ale przede wszystkim do zdefiniowania niezwykłości polskiego kapłaństwa. Jest ono bowiem ściśle związane z dbałością i wolą upamiętnienia w przestrzeni publicznej i w pamięci Narodu, ważnych i na ogół tragicznych wydarzeń z historii Polski, takich jak Obława Augustowska z lipca 1945 r. Posługa duszpasterska ks. prałata, jego zaangażowanie jako budowniczego kościołów, itd. także zasługują na szacunek, ale szczególnie istotnym w Jego biografii kapłańskiej jest zaangażowanie na rzecz wsparcia polskich rodzin, dotkniętych najpierw traumą Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r., a następnie traumą niepamięci.  Ks. prałat dzięki swojemu zaangażowaniu społecznemu wpisał te rodziny oraz ich historie do depozytu polskości, przyczynił się do wychowania Polaków w duchu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej. Kapłaństwo ks. prałata stanowi w tym zakresie kontynuację najlepszych wzorców kapłaństwa polskiego ostatniego stulecia - Jana Pawła II, czy szczególnie Prymasa Tysiąclecia ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. 


prof. Jan Żaryn


Książka, którą oddajemy w ręce Czytelnika, wprowadza nas w świat Obławy Augustowskiej, świat świadomych siebie Polaków, którzy za polskość stali się ofiarami, a zarazem w świat morderców, których zadaniem było przeprowadzenie na Polakach zbrodni doskonałej, doskonalszej niż Katyń. Jednak my, spadkobiercy tamtych idei, nie możemy tego puścić płazem, musimy odzyskiwać ofiarę po ofierze, szczegół po szczególe, aż odnajdziemy wszystkich, by godnie ich pochować i złożyć im należny hołd. 


Postacią, która w sposób niewyobrażalny przysłużyła się odzyskiwaniu pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej, jest. ks. prałat Stanisław Wysocki. Zaangażowanie to płynęło nie tylko z racji patriotycznych, ale również głęboko osobistych: najbliżsi ks. prałata (dwie siostry i tata) zostali porwani na rozkaz sowieckich oprawców i zaginęli bez wieści. Ale ks. prałat Stanisław Wysocki podejmując trud poszukiwań, nie zemsty szukał, a prawdy. Ta idea przyświecała też Autorce tej książki: przeprowadziła rozległą kwerendę, docierając do nieznanych źródeł i do zapomnianych osób. To ważny wkład w odzyskanie prawdy o ludobójczej Obławie Augustowskiej. Książka bez wątpienia cenna, warta upowszechnienia, napisana komunikatywnym językiem.


prof. zw. Dr hab. Piotr Jaroszyński


Kierownik Katedry Filozofii Kultury i Retoryki, Katolicki Uniwersytet Lubelski


Teresa Kaczorowska – dr nauk humanistycznych, badaczka historii najnowszej, reporterka, poetka. Jest autorką blisko 20 książek, w tym ostatnich: Obława Augustowska (Warszawa 2015) wydanej też w j. angielskim pt. „The Augustów Roundup of July 1945” (USA 2023), Dziewczyny Obławy Augustowskiej (Warszawa 2017) i Było ich 27 (Warszawa 2020) oraz wielu artykułów prasowych i prac naukowych. Uczestniczka licznych spotkań autorskich i konferencji, w kraju i na świecie. Uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” (2010), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2021), Brązowym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2014, 2023). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023 r. 


 


 


 


 

2024-07-06 05:12:33 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu