Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

 


W Dzień Matki, 26 maja 2024 r., po długiej ciężkiej chorobie zmarła w szpitalu w Ciechanowie Marianna Olkowska - poetka, pisarka dla dzieci, malarka. Miała prawie 79 lat. 


Urodziła się 6 sierpnia 1945 r. w Płońsku, a mieszkała  z rodziną w Ciechanowie. Z zawodu była księgową, ale od lat zaangażowana w działalność w kulturze. Od 1986 r. publikowała swoje wiersze w prasie, w ciechanowskich almanachach literackich, albumie „Twórcy... drzewa ziemi naszej”, antologii „Romantycznej ziemi czar”, „Słowniku Biograficznym współczesnych poetów religijnych”, „Almanachu poezji religijnej”, w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”. Wydała dwa autorskie zbiory wierszy: „Próżno się bronić” (1996) i „Spłoszone ptaki powracają”  (2006). Od 2015 r. ukazywały się na rynku wydawniczym jej poetyckie bajki dla dzieci, m.in. „Wiosenne Porządki” (2015), „W Poziomkowie” (2015), „Noc Kupały” (2016), „Spacer Po Niebie” (2017). 


Była laureatką wielu konkursów poetyckich, jak „O Laur Opina” czy „O Laur Sarbiewskiego". Jako członek Związku Literatów na Mazowszu prowadziła też warsztaty literackie dla poetów, uczestniczyła w licznych spotkaniach literackich. W 2015 r., na mój wniosek (jako prezeski ZLM i dyrektorki PCKiSz), została odznaczona Medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Należała też do Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Uczestniczyła w plenerach malarskich, swoje obrazy prezentowała na wystawach zbiorowych i autorskich w różnych miejscowościach w kraju i poza granicami. Są one ozdobą wielu kolekcji prywatnych, nie tylko w Polsce. 


Marianna Olkowska


Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Cześć Jej Pamięci!


Prezes Związku Literatów na Mazowszu


dr Teresa Kaczorowska


 


 


 


 


 


 

2024-05-26 15:33:41 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu