Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Zaproszenie na wystawę „Życie w kamieniu zapisane”

Dyrektor


Muzeum Szlachty Mazowieckiej 


w Ciechanowie


zaprasza


na otwarcie wystawy kolekcjonerskiej 


Pana Łukasza Rosiaka pt.


„Życie w kamieniu zapisane”


W dniu 8 marca 2024 r. (piątek) o godz. 14


w budynku ekspozycyjnym


Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, 


ul. Warszawska 61


Serdecznie zapraszamy!


z1


z2


 


Mam na imię Łukasz. Mam 38 lat. Jestem mężem i ojcem trójki dzieci. Urodziłem się, mieszkam i pracuję w Przasnyszu. Od około 6 lat jestem poszukiwaczem i kolekcjonerem skamieniałości. Aktywnie i regularnie odwiedzam lokalne żwirownie i piaskownie województwa mazowieckiego w poszukiwaniu skamieniałości polodowcowych pochodzenia skandynawskiego. Stopniowo rozszerzam zasięg moich poszukiwań o tereny południowej Polski.


Chciałbym bardzo serdecznie zaprosić na wystawę pod tytułem „Życie w kamieniu zapisane”, która przedstawia wycinek mojej prywatnej kolekcji skamieniałości od kambru aż po plejstocen tj. od ok. 500 mln do ok. 2,5 mln lat temu. Na wystawie będzie można zobaczyć przegląd różnorodnych form życia zamieszkujących naszą planetę na przestrzeni milionów lat. Prezentowane skamieniałości to w większości zwierzęta morskie, zamieszkujące zarówno płytkie, przybrzeżne akweny jak i głębokomorskie zbiorniki wodne. Moja kolekcja cały czas się rozrasta i zyskuje coraz to ciekawsze i bardziej unikalne skamieniałości. Liczy około 1,5 – 2 tys. okazów z takich okresów jak kambr, ordowik, sylur, dewon, karbon, jura, kreda i miocen. Przeważają w niej okazy ordowicko – sylurskie z lokalnych piaskowni pochodzenia polodowcowego, górnokredowe okazy z Nasiłowa i Ciszycy Górnej oraz dewońskie i karbońskie z Gór Świętokrzyskich. 


Uzupełnieniem są okazy pozyskane na drodze kupna - wymiany oraz prezenty od innych paleoamatorów, jak i profesjonalnych poszukiwaczy skamieniałości.


Komisarzem wystawy jest wiceprezes ZML Piotr Kaszubowski.2024-03-15 12:10:01 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu