Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Srebrny Jubileusz 25.lecia Związku Literatów na Mazowszu i „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” wciąż trwa …

  Warszawa powitała, 16.stycznia 2024 r., członków Związku Literatów na Mazowszu przepiękną zimową aurą oraz świąteczną iluminacją Krakowskiego Przedmieścia i Placu Zamkowego. Tym razem w Domu Literatury bowiem członkowie Związku Literatów na Mazowszu celebrowali swój podwójny Jubileusz 25.lat aktywności i 25.lat istnienia „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. Gospodarzem spotkania był prof. Piotr Muldner-Nieckowski - wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich  i wiceprezes Warszawskiego Oddziału SPP.  Było uroczyście, miło i ciepło w ten mroźny wieczór. Oprócz drobnych mankamentów sprzętowych, zimowego czasu chrypek i kaszlu, nic nie zepsuło klimatu i atmosfery tego spotkania.


  Prowadzący prof. Piotr Muldner–Nieckowski przybliżył najpierw twórczą kulturowo Ziemię Ciechanowska i przeczytał listę wszystkich członków ZLM, w tym obecnych – na sali było dziewięcioro pisarzy i poetów ZLM. Dokonania Związku Literatów na Mazowszu przedstawiła w prelekcji multimedialnej prezes dr Teresa Kaczorowska, po czym sześcioro poetów zaprezentowało swoją poezję licznie przybyłym na spotkanie uczestnikom. Byli to Juliusz Erazm Bolek, Piotr Kaszubowski, Wiktor Golubski, Barbara Sitek–Wyrembek, prof. Kazimierz Świegocki i Teresa Kaczorowska, która krótko przybliżyła sylwetki występujących. Później były twórcze rozmowy, dyskusje przy poczęstunku i lampce wina oraz przy prezentowanych wydawnictwach ZLM. Tu cieszyły się wielkim zainteresowaniem „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”, a zwłaszcza nr 25. Jubileuszowy i płyta jubileuszowa z poezją śpiewaną Podróż do Erato. To 14. wierszy poetów ZLM do muzyki ciechanowskiego barda Wojtka Gęsickiego.  


  Wśród gości byli nie tylko pisarze ZLM i SPP , ale też członkowie Academii Europaea Sarbieviana, plastycy, muzycy, reżyser filmowy czy znany rysownik karykaturzysta. Uczestniczyła w nim również prof. Bibiana Mossakowska - honorowa Obywatelka Miasta Ciechanowa. Pani profesor, choć jest już w wieku bardzo eleganckim, zawsze myśli i jest zainteresowana kulturą swojego miasta. Media reprezentowała dziennikarka radiowa z KRDP w Ciechanowie, red. Barbara Tokarska–Wójciak. Jej relacja z tego wydarzenia na pewno wybrzmi na radiowej antenie i w Internecie.


  Dziękujemy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich za gościnność, życzliwość i otwartość oraz pomoc w organizacji tego spotkania, a wszystkim uczestnikom (ok.40 osobom) za przybycie mimo mrozu. Klimat miejsca i ludzi jakich spotkaliśmy w warszawskim Domu Literatury, zapamiętamy na długo i wspominać będziemy z sentymentem. Dobrze zaczął się dla literatów ten Nowy 2024 Rok! 


Ewa Krysiewicz


Zobacz foto. 


Zobacz foto.

2024-01-20 19:31:55 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu