Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Ciechanowscy literaci na Ziemi Płockiej

  W 2023 r. przypada podwójny Srebrny Jubileusz: 25-lecia Związku Literatów na Mazowszu z siedzibą w Ciechanowie (ZLM) oraz jego pisma „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”. W związku z tym Związek przygotował kilka spotkań autorskich, wystaw, koncertów, konkursów oraz różnych innych imprez, nie tylko w Ciechanowie.


  W ostatnim tygodniu pisarze skupieni w ZLM zaprezentowali swoją działalność i twórczość na Ziemi Płockiej. Jubileuszowe spotkania odbyły się bowiem w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach (14 listopada 2023 r.) oraz w Książnicy Płockiej w Płocku (15 listopada 2023 r.). W programie były prelekcje prezes ZLM dr. Teresy Kaczorowskiej, poezja, muzyka,  wystawy jubileuszowe, prezentacja wydawnictw ZLM oraz wydanej na 25-lecie ZLM płyty CD „Podróż do Erato” z wierszami 14 poetów z ZLM, do których muzykę skomponował bard Wojtek Gęsicki. 


  - Cieszę się, że po latach przerwy, ponownie nawiązujemy bliższą współpracę z pisarzami Ziemi Płockiej. Zamierzamy wzajemnie prezentować swoją twórczość, tak jak w Sannikach razem z Krzysztofem Sobocińskim, a w Płocku z kilkoma innymi pisarzami. Pragniemy organizować podobne kolejne spotkania, bywać na imprezach literackich i promocjach książek. W tym roku przyjęliśmy do Związku Literatów na Mazowszu dwoje płockich poetów: Jolantę Michalską oraz Krzysztofa Bieńkowskiego, a w najbliższym czasie planujemy zorganizować w Ciechanowie spotkanie autorskie z Maciejem Woźniakiem, jednym z najlepszych poetów z Płocka – powiedziała prezes ZLM dr Teresa Kaczorowska.


  Zaprezentowany na spotkaniach w Sannikach i w Płocku dorobek ZLM budził powszechny podziw. Uczestniczącym w spotkaniach mieszkańcom Płocka, Sannik i okolic trudno było uwierzyć, że organizacja pozarządowa, pracująca przecież społecznie, może mieć tak duże dokonania. 


  - Jesteście chyba najbardziej pracowici i aktywni w Polsce społecznicy. Tyle wydanych książek, organizowanych imprez literackich, konkursów… To niesamowite! – oceniała Maja Wojnarowska, malarka z Łącka. 


  Z kolei Maciej Woźniak najbardziej podziwiał dorobek wydawniczy Związku Literatów na Mazowszu, ściśle związany z dziedzictwem historyczno-literackim Ziemi Ciechanowskiej: 


  – Chylę czoła dla Waszej działalności, gratuluję dorobku literackiego, patriotyzmu lokalnego, ale mój podziw budzą szczególnie wydawane od ćwierć wieku „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”. To niezwykłe, i to w skali kraju! Jeśli będą kontynuowane, chętnie włączę się do współpracy z tym pismem. 


  Natomiast w Ciechanowie dorobek i twórczość Związku Literatów na Mazowszu można sobie przybliżyć na ul. Warszawskiej, gdzie jeszcze do końca listopada 2023 r. stoi duża plenerowa jubileuszowa ekspozycja ZLM, którą pomógł przygotować Urząd Miasta w Ciechanowie. Ponadto 16 listopada br, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się ciekawe spotkanie z poetą z ZLM - Juliuszem Erazmem Bolkiem z Warszawy. (info ZLM)


  Relacje ze spotkań pisarzy ZLM w Sannikach i w Płocku znalazły się w dwóch płockich telewizjach, oto linki: 


Plock.naszemiasto.pl


Tvmazowsze.pl


pp1


pp2


pp3


pp4


pp5


pp6


pp7

2023-11-18 18:36:51 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu