Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Spotkanie z Juliuszem E. Bolkiem

  Kolejne autorskie spotka nie w ramach podwójnego Srebrnego Jubileuszu Związku Literatów na Mazowszu (ZLM), prowadzone przez prezes ZLM dr. Teresę Kaczorowską – tym razem z poetą Juliuszem Erazmem Bolkiem z Warszawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, w czwartek 16 listopada 2023 r. - było kameralne, ale niezwykle interesujące. Temat spotkania: „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” to jednocześnie tytuł poematu, który został przetłumaczony na ponad 30 języków, pobił Rekord Guinnessa na największy tom wierszy, a J.E. Bolek otrzymał nawet za ten poemat Nagrodę „Optymista Roku”. 


  Autor opowiadał na spotkaniu w Krzywej Hali ciekawe historie o rodzeniu się jego poematu oraz legendy o nim, a także o swoim ostatnim zbiorze wierszy, wydanym w dwóch językach polskim i angielskim w Londynie pt. „Ogród” (2022). Wyczerpującą recenzję o tym ostatnim tomiku wygłosiła Ewa Krysiewicz (sekretarz ZLM). Recenzją jej autor był wyraźnie zaskoczony: 


„Rozebrała mnie po kawałku. I trafnie!” – powiedział J.E. Bolek, zapewniając jednocześnie, że recenzja ta znajdzie się w drugim, pełnym wydaniu jego „Ogrodu”.


  *** Juliusz Erazm Bolek – poeta, prozaik, redaktor naczelny niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie*Sztuka*Myśli”. Autor kilkunastu książek, z których najbardziej znany jest poemat Sekrety życia. Kalendarz poetycki. Został on bowiem przetłumaczony na ponad 30 języków i pobił Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Otrzymał też w ubr. za ten poemat Nagrodę „Optymista Roku”, jako nagrodę firmującą życie. Utwór Sekrety życia był głównym tematem spotkania w MBP, 16 listopada 2023 r..


  Poemat J.E. Bolka Corrida wyróżniono z kolei tytułami: „Wiersz Roku”, „Książka Roku” oraz „Złotym Piórem” Związku Literatów na Mazowszu (2017). Ostatnią jego książką jest zbiór wierszy Ogród (2022), wydany w j. polskim i j. angielskim.


  Juliusz Bolek, w poszukiwaniu nowych form prezentowania literatury, tworzy różne ciekawe rzeczy: poetyckie kalendarze, afisze literackie, plakaty, które prezentuje na licznych wystawach indywidualnych, ukazały się one także w dwóch albumach: Och! Ziemio Ty Moja i Obrazy ze słów. Wynalazł również i opatentował nową formę książki, tzw. „bodybook”, którą można powiesić sobie na szyi. Ostatnio Juliusz zajmuje się poezją konkretną - prace na ten temat opublikował w książkach Litery i symbole i Concrete words. 


  Jest laureatem wielu nagród, w tym Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO za tom wierszy Abracadabra. Ostatnio  został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”  (2021), a 7.X 2023 r. Orderem „Pro Masovia”. 


  Warto dodać, że o J.E. Bolku zrealizowano dwa filmy dokumentalne: Wlepkarz w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i Poeta w reżyserii Piotra Kulisiewicza. W 2012 r. jego tom wierszy Skróty szaleństwa został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker.


  Juliusz E. Bolek działa też społecznie, m.in. wchodzi w skład Sądu Koleżeńskiego Związku Literatów na Mazowszu. Mieszka w Warszawie, gdzie ma, jak się twierdzi, „ugruntowaną pozycję poety”. 


 b1

b2

b3

b4

b5

b6b7

b8

b9

 

 

 

 

 

 

 

2023-11-17 17:55:48 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu