Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Ostatnie pożegnanie Janiny Osewskiej

9 sierpnia 2023 r. zmarła w domu, w rodzinnym z Augustowie, Janina Osewska – pedagog, poetka, fotografka, animatorka kultury. Janka, Janeczka, jak ją nazywaliśmy, funkcjonowała twórczo nie tylko w Augustowie i swoim regionie, ale także w kraju. Współpracowała również ze Związkiem Literatów na Mazowszu – bywała na naszych imprezach literackich, jurorowała w konkursach, miała autorskie spotkania i wystawy fotografii. Od kilkunastu lat należała też do organizacji pozarządowej w Sarbiewie pod Płońskiem - Academia Europaea Sarbieviana i bywała co roku (poza ostatnimi dwoma latami, kiedy chorowała) na Międzynarodowych Festiwalach M.K.  Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, w kilku miejscowościach na Mazowszu.


Zawsze się cieszyliśmy z obecności Janki, Jej serdeczności, ciepła i uśmiechu, rozmów z Nią, i że postać „polskiego Horacego” ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) rodem z mazowieckiego Sarbiewa, Ją zainteresowała, że twórczość tego niezwykłego Polaka z epoki baroku, Sarmaty, a jednocześnie duchownego, wybitnego poety i uczonego, który wniósł wiele nie tylko do kultury polskiej, ale europejskiej i światowej Jankę zaintrygował. Radowaliśmy się, że bywała na Jego rodzinnym Mazowszu - w Sarbiewie, Płońsku, Ciechanowie, Płocku, Pułtusku, Warszawie, a także w bliskim mu Wilnie - że wstąpiła w szeregi powołanej przez nas w 2006 r. organizacji pozarządowej - Academia Europaea Sarbieviana. Dziękujemy Ci Janeczko gorąco, że propagowałaś postać tego wielkiego Poety, że niosłaś daleko Jego zapomniane Imię, że przyczyniałaś się do poznania tego wybitnego twórcy rangi europejskiej, uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII.


Ja znałam Janeczkę od kilkunastu lat. I zawsze byłam pełna podziwu dla Jej aktywności, uznania dla Jej pracy twórczej, która na trwałe wpisała się w osiągnięcia kultury, nie tylko miasta Augustowa, ale regionu i Polski. Na pewno Jej utwory poetyckie, publicystyczne, książki, nagrody, założenie Fundacji „Słowo i Obraz”, która wspierała twórców, stanowią nieoceniony wkład w dziedzictwo polskiej tożsamości. Warto podkreślić, że Janka pracowała, działała i występowała niemal do końca swoich dni. Miała ogromny, jak pisała w jednym ze swoich wierszy „apetyt na życie”, a śmierć była dla Niej „znakiem zapytania”.


Uczestniczyłam w Augustowie w Jej pogrzebie, 12 sierpnia 2023 r., żegnając Ją duchowo w imieniu zaprzyjaźnionych poetów oraz członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Z nadzieją Janeczko, że  będziesz nadal z nami, już tam z wysoka. Bądź szczęśliwa i spoczywaj w pokoju!


Teresa Kaczorowska (Ciechanów)


Fot. Krzysztof Rólka


Janina Osewska na jednej z literackich imprez w Ciechanowie.


 Janina

 

 

 

 

 

 

 

2023-08-14 20:41:07 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu