Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Zmarła poetka i malarka Marianna Olkowska

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Urodziny Marii Konopnickiej w Ciechanowie

MKC


Fot. UM Ciechanów


W piątek, 27 maja 2022 r, od godz. 10.00, w Ciechanowie odbędzie się wspólne świętowanie urodzin słynnej polskiej poetki i nowelistki okresu pozytywizmu. W 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej miasto przygotowało atrakcje dla dzieci i młodzieży. Plenerowa impreza obejmie zajęcia o literaturze, ekologii, a także konkurencje sportowe i zabawy ruchowe. W parku nad Łydynią wystawiona zostanie sztuka „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa”. Można będzie również wziąć udział w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką”.


23 maja przypadają 180. urodziny związanej z Ciechanowem pisarki. W Parku im. Marii Konopnickiej już po raz drugi odbędą się wspólne obchody urodzin autorki. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież z ciechanowskich placówek edukacyjnych. W piątek przedszkolaki i uczniowie uczęszczający do miejskich placówek edukacyjnych, będą mogli świętować w plenerze, bawiąc się w konwencji utworów literackich. Będzie można wysłuchać znanych utworów Marii Konopnickiej, obejrzeć wystawę na temat autorki, a także wziąć udział w zabawie w łamigłówki literackie.


W trakcie urodzin odbędzie się o godz. 10.30 premierowe wystawienie sztuki „Maria Konopnicka – czarodziejka osobliwa” autorstwa Teresy Kaczorowskiej. Publikacja została wydana w tym roku przez Związek Literatów na Mazowszu. Sfinansowało ją miasto w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Na scenie w parku wystąpią aktorzy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Ciechanowie. Wcielą się oni w postaci Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Hrabiego Adama Krasińskiego, Jana Bieleckiego czy też Aleksandra Świętochowskiego.


Miłośnicy rapu mogą zaś przygotować się do wzięcia udziału w konkursie wokalnym „Zarapuj Konopnicką”. Będzie to możliwość autorskiej ekspresji muzycznej do tekstów autorki. Regulamin, a także szczegóły dotyczące konkursu będą dostępne na stronie www.coekstudio.pl. Dla laureatów przewidziano nagrody.


Atrakcje wokół wydarzenia


Plenerowe urodziny uatrakcyjnią zajęcia o ekologii. W okolicach, gdzie znajdują się domki dla owadów obecny będzie pszczelarz, który opowie o zwyczajach pożytecznych owadów i opiece nad nimi. Dzieci i młodzież będą miały możliwość wspólnego sadzenia roślin ozdobnych w parku.


Nie zabraknie też konkurencji sportowych i zabaw ruchowych. Dzieci i młodzież wezmą udział w grze terenowej na obszarze parku.


Do tegorocznych obchodów rocznicy urodzin pisarki dołączy się również Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, które we wrześniu 2022 r. zorganizuje konferencję naukową dotyczącą pisarki i jej związków z Ciechanowem. Wydarzenie patronatem objął prezydent Krzysztof Kosiński.


Wydarzenie organizują: Urząd Miasta Ciechanów, COEK Studio, MOSiR, Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Podstawowa nr 6 im. T. Kościuszki oraz Związek Literatów na Mazowszu.


Źródło: inf. prasowa UM Ciechanów


 

 

 

 

 

 

 

 

2022-05-24 18:41:22 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu