Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

URODZINY MARII KONOPNICKIEJ

OJCZYZNA ZNALEZIONA PO LATACH

Ambasador kultury polskiej na Węgrzech i węgierskiej w Polsce

Requiem dla Odkupiciela część I

Requiem dla Odkupiciela, VII

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Impresje wileńskie

   Pomysł zorganizowania w Kawiarni Artystycznej „powileńskiego” spotkania narodził się wśród uczestników wyjazdu studyjnego do Wilna w ramach tegorocznego XV Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwająca dwa dni (13-14 maja 2019) wyprawa dostarczyła uczestnikom wielu wzruszeń. Udział w niej wzięło prawie 40 osób z różnych stron Polski, którzy interesują się urodzonym w Sarbiewie „poetą uwieńczonym” (uhonorowanym przez papieża Laurem Poetyckim), nazywanym do dziś „polskim Horacym”. A Wilno było niezwykle ważne w życiu M.K. Sarbiewskiego: nad Wilią przyjął święcenia w Zakonie Jezuitów, kształcił się, wykładał na Akademii Wileńskiej (był dziekanem i doradcą rektora), tworzył, obronił dwa doktoraty.
   Wileński program, przygotowany przez pozarządową organizację Akademia Europaea Sarbieviana, był krótki, ale interesujący. W Kawiarni Artystycznej, 26 czerwca br., okazało się, że zaowocował także licznymi wierszami uczestników, wspomnieniami, zdjęciami. Dzięki ich prezentacji przypomniano niezwykłe miejsce zakwaterowania w sercu Wilna - klasztorny hotelik przy Ostrej Bramie, sesję naukową z udziałem badaczy z Polski i Litwy, mszę św. w intencji Sarbiewskiego w barokowym kościele św. Teresy, wędrówki po mieście wśród zapachu bzów, czy poznawanie śladów poety z Sarbiewa w stolicy Litwy.
   Impresje wileńskie uświetnił muzycznie Włodzimierz Fetliński ze swoim akordeonem, mąż śp. senator Janiny Fetlińskiej z Ciechanowa, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Należała ona do Akademii Europaea Sarbieviana, miała też związki z Wilnem. Uczestniczyła w zjazdach Wilniuków, tablicę jej poświęconą można dziś zobaczyć w Domu Sióstr Sercanek przy ul. Mostowej w Wilnie.
   Współorganizatorem Impresji wileńskich w ramach Artystycznej Środy była w PCKiSz Academia Europaea Sarbieviana, a spotkanie prowadziła Teresa Kaczorowska, która nią kieruje.


Obejżyj zdjęcia Kazimierza Kosmali

2019-06-29 08:06:02 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu