Agnieszka Zięba-Dąbrowska |
Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów z siedzibą w Szwecji, Związku Literatów Polskich Oddział Warszawski, Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Warszawskiego Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” oraz Związku Literatów na Mazowszu. Autorka 14 książek z zakresu literatury pięknej (poezja, proza). W 2011 r. laureatka „Świętokrzyskiego Gustawa” za tomik wierszy Śniadanie na trawie, a w 2013 r. laureatka „Świętokrzyskiej Nagrody Kultury” w uznaniu dokonań wzbogacających dorobek kulturalny województwa, przyznanej przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W 2017 r. „Nagroda Prezydenta Miasta Starachowice” w dziedzinie kultury. W związku z wydaniem polsko-litewskiej książki (zbioru liryków o Wilnie i Litwie) Barwy Litwy w styczniu 2023 roku wpisała się tą publikacją w 700-lecie historii Wilna. Z tej okazji 13 października 2023 roku promowała ją w Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie. Na spotkaniu obecne były media, a relacja na żywo z tego wydarzenia pokazana została w miejscowej telewizji. 7 czerwca 2025 r. z okazji Jubileuszu 45. lat istnienia Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury otrzymała brązową odznakę tego Stowarzyszenia oraz polskie odznaczenie ministerialne przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury – odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Publikacje
1. „Zmienna ogniskowa”, Starachowice 2003 r. Wydawnictwo „Radostowa”. O poszukiwaniu drogi twórczej.
2. „Bywam szczęśliwa”, Starachowice 2006 r. (wyd. I) i 2010 r. (wyd. II). Wydawnictwo „Radostowa”. Erotyki.
3. „Współczesny teatr groteski i absurdu”, Starachowice 2007 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Eseje m.in. o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim czy Sławomirze Mrożku.
4. „W pięciolistnej magii”, Starachowice 2009 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Drugi tom erotyków.
5. „Lustra wiatru”, Starachowice 2010 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Trzy częściowa książka. I część dotyczy liryki osobistej, II nawiązuje do katastrofy smoleńskiej, a III to wiersze poświęcone Fryderykowi Chopinowi.
6. „Śniadanie na trawie”, Starachowice 2011 r. (wyd. I) i 2014 r. (wyd. II). Liryki nawiązujące do malarstwa światowego. Wydawnictwo „Radostowa”.
7. „Baśnie dla dużych dzieci”, Starachowice 2012 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Wiersze inspirowane baśniami Andersena.
8. „Pieśń ujdzie cało”, Starachowice 2013 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Utwory powstańcze na bazie grafik Artura Grottgera.
9. „Reliefy i witraże”, Starachowice 2015 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Utwory inspirowane Biblią.
10. „Spotkania z Czasem”, Starachowice 2015 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Opowiadania – proza.
11. „Taniec z gwiazdami”, Starachowice 2017 r. Wydawnictwo „Radostowa”. O sztuce Egiptu, Grecji i Rzymu.
12. „Pastelowe pasje”. Starachowice 2019 r. Wydawnictwo „Radostowa”. Liryki o sztuce Stanisława Wyspiańskiego.
13. „Barwy Litwy”- zbiór utworów tłumaczonych na język litewski wydanych w 2023 r. z okazji 700-lecia Wilna. Wydawnictwo „Radostowa”. Nawiązują one do Wilna i innych miejsc na Litwie.
14. „Liryki warszawskie”. Sto utworów o pejzażu stolicy, 2025 r. Wydawnictwo Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
|