ur. 1.01.1945. Absolwent Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Publicysta, dziennikarz, historyk, regionalista i genealog. Były pracownik resortów: obrony narodowej, leśnictwa i kultury. Od roki 1995 dyrektor Instytutu Genealogii w Grójcu. Od dnia 1 stycznia 2010 emeryt. Członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Rosyjskiego Towarzystwa Genealogicznego w Petersburgu. Prace literackie podjął w roku 1974 publikując w prasie – najczęściej lokalnej: „ Tygodnik Radomski”, „Radomir”, „Gościniec”, „Gazeta Grójecka”, „Życie Żyrardowa”, „Odcienie”, „Okolica”, itp. – regionalne eseje historyczne, zaś w prasie ogólnopolskiej: „Pro Memoria”, „Pro Fide Rege et Lege”, „Narrator”, „Kolekcjoner Włocławski” i polonijnej w USA: „Pomost” - szkice z zakresu badania dziejów rodzin i artykuły historyczne. W kwartalniku historycznym „Pro Memoria” – przez niespełna dwa lata pełnił obowiązki zastępcy redaktora naczelnego. Działalność publicystyczną nadal kontynuuje, publikując w „Okolicy” – Gazecie Południowego Mazowsza, której jest stałym współpracownikiem – cykliczne artykuły historyczne. Ogółem, opublikował ponad 260 obszernych artykułów tematycznych z zakresu historii, dziejów regionu, heraldyki i genealogii. W roku 1992 wydał swoją pierwszą publikację zwartą pt: „Grójeckim traktem. Sprawy i ludzie”, będącą zbiorem 50 esejów traktujących o dziejach Południowego Mazowsza , ze szczególnym uwzględnieniem terytorium zawartego w historycznych granicach powiatu grójeckiego.
Kolejne publikacje: „Opowieści Grójeckie” – stanowiące kontynuację tematyczną poprzedniej książki” i „Bąbel w kałamarzu” – zbiór autobiograficznych opowiadań wspomnieniowych – ukazały się drukiem w roku 2002. W roku 2007 wydał mój pierwszy album fotograficzno - opisowy pt: „Gniazda. Pałace i dwory w Grójeckiem” – stanowiący katalog zabytkowych obiektów budownictwa rezydencjonalnego w regionie. Rok później – 2008 – opublikował kolejny album z cyklu – pt. „Świątynie. Kościoły i kaplice w Grójeckiem” – będący katalogiem obiektów budownictwa sakralnego. W roku 2009 wydał II wydanie - zmienione – „Grójeckiego traktu”, zaś 2010 – trzeci tom regionalnej trylogii pt. „Grójeckie opłotki” i „Słowo o Bolesławskim” – będącym szkicem biograficznym grójeckiego artysty malarza – Zbigniewa Bolesławskiego, oraz kolejny album pt: „Rezydencje…ziemiańskie siedziby w Grójeckiem” – stanowiący kompendium wiedzy o obiektach regionalnego budownictwa rezydencjonalnego, w tym obiektach zabytkowych. Rok 2012 zainicjował kolejnym zbiorem historycznych esejów regionalnych pt: „Mój Grójec”, oraz albumem fotograficznym pt: „Kościoły i kaplice dekanatu drzewickiego w Diecezji Radomskiej”., natomiast rok 2013 Autor zamknął książką pt: „Różanna. Wieś w ginie Odrzywół” – będącą monografią wsi w powiecie przysuskim.
Rok 2014 był równie twórczym, bowiem opublikowane zostały kolejne prace: „Ciekawy Grójec” – książka będąca kontynuacją uprzednio wydanych zbiorów esejów historycznych dotyczących Mazowsza Południowego, oraz I tom „Szlachty gniazdowej w Grójeckiem”, pierwszy z planowanych ośmiu tomów herbarza traktującego o 310 gniazdowych rodach szlacheckich wywodzących się z Grójeckiego.
Niemniej owocny był rok 2015, w którym ukazały się kolejne książki: „Łęgonice Małe. Wenecja Zapilcza”- będąca monografią niegdyś nadpilickiego miasta w gminie Odrzywół w powiecie przysuskim, oraz „Kacałowe siedlisko” - omawiająca dzieje zabytkowej architektury drewnianej Podlasia.
W roku 2016 opublikował już dwie kolejne książki: „Grójec i nie tylko” – kolejną, piątą już część regionalnych esejów historycznych z cyklu „Grójecczana”, oraz „Przekręty historii” – traktująca o mitach i przekłamaniach w historii Polski.
Obecnie prowadzi prace nad kilkoma publikacjami regionalnymi: „Odrzywół. Gród Dobrogosta” - monografia wsi gminnej w powiecie przysuskim , trzecią częścią tzw. „Trylogii odrzywolskiej”, po „Różannie…” i „Łęgonicach Małych…”, „Grójeckim słownikiem biograficznym” – obejmujących 220 postaci, oraz albumami: „Nekropolie. Cmentarze i kaplice w Grójekiem”, oraz „Budownictwo industrialne w Grójeckiem”. Równolegle powstają książki bardzo osobiste: wspomnieniowa „Heca w tornistrze” , genealogiczna „Stężyccy. Dzieje rodu w zarysie”, oraz kolejna publikacja genealogiczna pt: „Herbarz łochowski”.
Jest także autorem artykułów publikowanych w pokłosiu konferencji naukowych – organizowanych przez Muzeum Szlachty w Ciechanowie, „Zeszytach regionalnych” – w Zambrowie i antologii twórczości Grupy Poetyckiej IWA w Łochowie.
Odznaczony wieloma odznaczeniami resortowymi i regionalnymi, w tym medalami: „Zasłużony dla powiatu grójeckiego” – 2010, za długoletnią i skuteczną pracę na rzecz społeczeństwa, upowszechnianie kultury i krzewienie tradycji turystyczno – krajoznawczych regionu i „Pro Masovia” – 2015, za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Dorobek twórczy Andrzeja Zygmunta Rola- Stężyckiego
|