Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

PRAWDY NIE DA SIĘ ZABIĆ

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

URODZINY MARII KONOPNICKIEJ

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Pożegnaliśmy naszego poetę

We wtorek, 22 września 2020 r., pożegnaliśmy naszego poetę i prozaika, z zawodu leśnika Sławka Zduna. Wśród tłumu go żegnających było pięcioro literatów ze Związku Literatów na Mazowszu: dr Teresa Kaczorowska, Dariusz Węcławski, Wiktor Golubski, Barbara Sitek-Wyrembek i Marek Piotrowski. Ostatnie pożegnanie wygłosiła prezes dr Teresa Kaczorowska (poniżej).


 


   W środowisku literackim nazywaliśmy go „nasz poeta leśnik”– ale Sławek Zdun był także prozaikiem, grafikiem, lubił malować, eksperymentować. I trudno nam było uwierzyć, że odszedł – tak nagle, w piątek nocą, 18 września 2020 r. Miał przecież dopiero 46 lat (urodził się 23 października 1974 r. w Ciechanowie) i był zawsze pogodny, i wciąż poszukiwał nowych wyzwań. 


   Mieszkał w gajówce Kamionka w Ościsłowie pod Ciechanowem (wraz z żoną Anną i dwojgiem dzieci), pracował w Nadleśnictwie Ciechanów.


   Był autorem zbioru wierszy „Tropliwość” (2002) oraz powieści „Dezerter” (2007). Publikował też w ciechanowskich almanachach poezji, prasie (debiutował w 1992 r. na łamach „Tygodnika Ciechanowskiego”), wydawnictwach zbiorowych („Twórcy, drzewa ziemi naszej”, „Młodzieńczy oddech”, „Druga dekada”), brał udział w audycjach radiowych i spotkaniach literackich. Należał do Związku Literatów na Mazowszu (członek Komisji Rewizyjnej), Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Był inicjatorem imprezy poetycko-muzycznej „Leśne Impresje”, które od 2011 r. organizował z żoną na zakończenie lata w ościsłowskich lasach. W tych niezapomnianych leśnych spotkaniach uczestniczyli nie tylko artyści, ale i władze, smakując poezji w zapachu lasu i ogniska, przy dźwięku gitar, śpiewie i smakowitych specjałach Sławka i Ani (Sławek był myśliwym).


   Sławek był wspaniałym kolegą, kreatywnym twórcą i nigdy nie odmawiał pomocy. Pamiętam jak powiedziałam mu, że dla naszego Związku Literatów na Mazowszu przydałoby się logo. Miał je gotowe za kilka dni – z Zamkiem Książąt Mazowieckich i biało-czerwonym piórem. Inny przykład. W katastrofie smoleńskiej, 10 kwietnia 2010 r., zginęła senator Janina Fetlińska z Ciechanowa, należąca do Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie. Postanowiliśmy posadzić jej Dąb Pamięci. I miesiąc później, w maju 2010 r., Sławek przywiózł dębowe drzewko, które uroczyście zasadziliśmy z biskupem płockim Piotrem Liberą podczas Festiwalu Sarbiewskiego. Dziś Dąb liczy 10 lat i wspaniale rośnie przed Szkołą Podstawową im. M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie, z tabliczką poświęconą Janinie Fetlińskiej.


   Niechaj wszystkich pogrążonych dziś w żalu wspiera myśl, że Sławek będzie długo żył, nie tylko poprzez logo Związku Literatów, czy Dąb w Sarbiewie (a zapewne i inne posadzone drzewa), ale także poprzez swoje wiersze, książki, niezapomniane poetycko-muzyczne „Leśne Impresje”, a przede wszystkim poprzez swoje dobre serce. Bo żegnamy dziś  Poetę - wrażliwego na ból i krzywdę innych stworzeń, człowieka szlachetnego, dla którego przyroda, ojczyzna i rodzina były najważniejsze w życiu.


   Sławku, niechaj dobry Bóg przyjmie Cię do siebie z otwartymi ramionami. Spoczywaj w spokoju i pisz w niebiańskiej Ojczyźnie wiersze, na co ostatnio brakowało Ci czasu. Bo pisałeś w jednym z utworów: 


 


Spokój 


przychodzi


gdy trzeba 


kolejny raz 


umrzeć


by napisać


wiersz


(„Spokój”, z tomu „Tropliwość”, 2002)


 


I czuwaj, proszę, nad naszym środowiskiem literackim, jako wieczny członek Komisji Rewizyjnej Związku Literatów. Część Twojej pamięci!


 


 


 


 


 

2020-09-23 07:11:07 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu