Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

PRAWDY NIE DA SIĘ ZABIĆ

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

URODZINY MARII KONOPNICKIEJ

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XX ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji

Po wielokroć inny Światowy Dzień Poezji UNESCO


   Światowy Dzień Poezji UNESCO ustanowiono w 1999 roku, a na jego centralne obchody wyznaczono Paryż. Wcześniej był on chodzony 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza, wieszcza starożytnego Rzymu. Ciechanowska edycja tego święta, organizowana przez Związek Literatów na Mazowszu (ZLM). W roku obecnym odbyła się już po raz dwudziesty, w letni, pogodny czwartek 19 sierpnia i była zupełnie inna od poprzednich. I to z kilku powodów.


   Po pierwsze, po raz pierwszy odbyła się ona nie tradycyjnie wiosną, lecz w pełni lata. To oczywiście efekt ograniczeń w organizowaniu zgromadzeń i wydarzeń, jakie wprowadzono w marcu z powodu pandemii koronawirusa. 21 marca nie był terminem realnym i zdecydowano o przeniesieniu imprezy na 19 sierpnia.


   Pod drugie, po raz pierwszy odbyła się w plenerze przed Krzywą Halą, siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zagadkę wyjaśniła Prezes Zarządu Związku Teresa Kaczorowska, która zabrała głos na początku. Otóż literaci po kilkudziesięciu latach otrzymali wypowiedzenie lokalu w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki. Stowarzyszenie dzięki zrozumieniu i dobrej woli Prezydenta Miasta Ciechanów i pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Alicji Wodzyńskiej otrzymało swoje pomieszczenie, siedzibę i adres w zasobach biblioteki. Stąd miejsce organizacji środowej imprezy.


   Po trzecie, nie było, jak przeważnie to bywało podczas wcześniejszych edycji, poetów z zagranicy i nie było spotkań w DPS-ach. To też głównie efekt koronawirusa, ale również zmniejszenia intensyfikacji współpracy DPS-ów ze Związkiem.


   Wreszcie po czwarte, Światowy Dzień Poezji w Ciechanowie po raz pierwszy skończył się niezawinionym przez organizatorów skandalikiem obyczajowym, o czym na końcu.


   Spotkanie rozpoczęła Prezes ZLM Teresa Kaczorowska, przypominając ideę tego dnia oraz Dyrektor Alicja Wodzyńska, podkreślając plusy funkcjonowania ZLM w zasobach miejskiej biblioteki i obopólne korzyści. Następnie głos zabrał Eligiusz Dymowski z Krakowa – duchowny, franciszkanin, doktor teologii pastoralnej, poeta i krytyk literacki, a także przewodniczący jury XVII Konkursu o „Złote Pióro” za Książkę Roku 2019 Związku Literatów na Mazowszu, w skład którego wchodzili też między innymi polonistka Ewa Krysiewicz i literat Krzysztof Martwicki, przebywający obecnie we Francji oraz Dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej ks. Krzysztof Świerczyński. „Złote Pióro 2019” zdobył ciechanowski poeta Wiktor Golubski za tomik poezji „Kram Grzechotnika”. W konkursie brały udział dzieła między innymi Igora Kantorowskiego i Zdzisława Zembrzyckiego które, choć również bardzo wartościowe i utrzymane na wysokim poziomie, jednak ustąpiły pola „Kramowi Grzechotnika”. Po merytorycznym uzasadnieniu werdyktu jury, w którym przewodniczący podkreślił oszczędne gospodarowanie słowem laureata i jego niezwykłą wrażliwość, jako główne jego atuty, głos zabrał sam zwycięzca. Podziękował osobom które pomogły mu wydać książkę, Alinie Zielińskiej i Krzysztofowi Martwickiemu oraz Jerzemu Ratowskiemu, Jerzemu Kulkińskiemu z firmy „Arjadna” i sponsorowi, prezesowi przedsiębiorstwa „Piast” z Płońska oraz… swojej żonie, za wytrwałość i cierpliwość do jego poezji i poetyckości, przy czym się wyraźnie wzruszył, czym ujął publiczność. Przeczytał także kilka wierszy z nagrodzonej książki, w których w przecudowny sposób bawi się słowem, nie gubiąc przy tym sensu i przesłania zawartego w poszczególnych utworach. Autor okazał się uważnym obserwatorem codzienności i najbliższego otoczenia, co udowodnił wierszem „Blaski i cienie” traktującym o codzienności w nowej ciechanowskiej hali targowej, która choć początkowo onieśmielała klientów, nie zmieniła ludzkiej natury i skłonności do narzekania na wszystko. Mnie osobiście przypadł do gustu egzystencjalny i ciut żartobliwy wiersz „Czary mary” zaczynający się wersem: czary mary – wczoraj młody dzisiaj stary. Tytułowy wiersz, również nie przypadkiem nim został, stanowi on jakby esencję charakterystycznej twórczości autora. No ale to nie recenzja książki, lecz opis wydarzenia.


   Poszczególne wystąpienia przeplatane były piosenkami, inteligentnymi dowcipami i ciekawymi anegdotami ciechanowskiego barda Wojtka Gęsickiego, który jak zwykle prezentował formę światową. Prezydenta Miasta reprezentowała kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych, Olga Zmudczyńska-Pabich, która gratulacje w imieniu szefa składała już w kuluarach, właśnie ze względu na skandalik obyczajowy, który miał miejsce na sam koniec tej niezwykle udanej imprezy. Otóż pod koniec koncertu Wojtka Gęsickiego na teren imprezy wkroczył młody człowiek znajdujący się wyraźnie pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających z zamiarem jej natychmiastowego zakończenia. Wulgarnymi słowami obrażał widzów, zabrał mikrofon piosenkarzowi nakazując zakończenie spotkania po czym… publicznie się obnażył. Uderzył też interweniującego członka zarządu ZLM, na co zainterweniowało kilku mężczyzn z widowni. Młody człowiek wycofywał się przed nimi, uciekał, ale cały czas krzyczał i krążył wokół imprezy, aż do przyjazdu patrolu policji, który go zabrał. W tym czasie laureat „Złotego Pióra” podpisywał swoją książkę. Dyrektor biblioteki podkreśliła, że choć imprezy kulturalne w tym miejscu są organizowane od pewnego już czasu, nigdy taki incydent nie miał miejsca, natomiast Wojtek Gęsicki przyznał, że z podobną sytuacją miał do  czynienia raz w całej kilkudziesięcioletniej karierze – w Częstochowie. Piszący te słowa spuentował, że młody człowiek nie zepsuł Wiktorowi Golubskiemu i Związkowi tego pięknego dnia. Stał się niezapowiedzianym i niechcianym dodatkowym punktem programu, który zapewne będzie wspominany przez lata ze śmiechem, bo na szczęście nikomu nic się nie stało. Wnioski na przyszłość należy jednak wyciągać. Światowy Dzień Poezji UNESCO był zgłoszony odpowiednim służbom porządkowym zarówno przez organizatorów, jak i przez Urząd Miasta, patrole samochodowe jeździły wokół podczas większości uroczystości, niemniej jednak na przyszłość powinny one raczej przebywać na takich imprezach na miejscu i do samego ich końca, a w przypadku nieobecności zdecydowanie szybciej reagować. Inni nieproszeni goście mogą się okazać groźniejsi i uzbrojeni nie tylko w to, co mają pod zdejmowanymi publicznie majtkami.


   Ogólnie była to kolejna bardzo udana impreza związku Literatów na Mazowszu, choć w nowym miejscu, z nowym partnerem Miejską Biblioteką Publiczną, przy świetnej współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów oraz w innej formule. Potwierdza to, że Związek po trzęsieniu ziemi, jakim było dla niego rozstanie z PCKiSz w środku pandemii, szybko się odnalazł i podążył właściwa drogą. A już 7 i 8 października jubileuszowa XXV Ciechanowska Jesień Poezji, również w trochę zmienionej formule, z nowym ogólnopolskim konkursem poetyckim „O Laur Zygmunta z Opinogóry” do którego organizatorzy zapraszają młodzież w wieku 14-21 lat. Prace nadsyłać można do 15 września. Od następnego roku konkurs będzie organizowany bez limitu wiekowego. Szczegóły na stronie www.zlmaz.pl oraz facebookowej stronie Związku.


Dariusz Węcławski


Złote Pióro dla Wiktora Golubskiego


   W letnią środę, 19 sierpnia 2020 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (przed Krzywą Halą) odbyła się jubileuszowa XX ciechanowska edycja Światowego Dnia Poezji ustanowionego w 1999 r. przez UNESCO (przełożona przez pandemię z 21 marca br.). Wręczono mosiężną statuetkę Złote Pióro za najlepszą książkę ubiegłego 2019 roku Wiktorowi Golubskiemu, zabrzmiała jego poezja, a także muzyka Wojtka Gęsickiego. Niestety, piękny,  artystyczny nastrój naruszył jeden z mieszkańców Krzywej Hali, którego agresja nie pozwoliła dokończyć tej plenerowej imprezy.


   Głównym punktem XX ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji było rozstrzygnięcie XVII Konkursu na Książkę Roku 2019 Związku Literatów na Mazowszu. Prowadząca spotkanie prezes Związek Literatów na Mazowszu, dr Teresa Kaczorowska (niżej podpisana), poinformowała o wydanych w ubr. publikacjach członków ZLM. W 2019 r. ukazały się cztery autorskie książki, które uczestniczyły w konkursie: dwa tomy wierszy: Kram grzechotnika Wiktora Golubskiego i Wplecione w końską grzywę Zdzisława Zembrzyckiego oraz dwie prozatorskie Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego: Grójec i okolice oraz Majtki babuni i inne facecje. Ponadto w 2019 r. ukazał się album autorstwa Zofii Humięckiej i Pawła Chynowskiego Waldemar Wołk-Karaczewski. Nasz danser noble oraz kolejny, 21 numer „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” Wiktor Teofil Gomulicki (1848-1919), jeden z najważniejszych twórców  pozytywizmu. - W sumie dorobek wcale niemały jak na trudny rok 2019 – powiedziała T. Kaczorowska, dziękując też władzom Ciechanowa (reprezentowała je kierownik Wydziału Kontaktów Społecznych Olga Zmudczyńska-Pabich) i dyrektor MBP Alicji Wodzyńskiej za przyjęcie Związku Literatów pod swój dach (w Krzywej Hali), któremu po 23 latach wypowiedziano lokal w PCKiSz przy ul. Strażackiej 5. 


   Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem ks. dr. o. Eligiusza Dymowskiego z Krakowa zdecydowało, że Złote Pióro trafiło do Wiktora Golubskiego, poety z Ciechanowa, za tom wierszy Kram grzechotnika, wydany przez ZLM. - Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale zarazem zobowiązanie. Na pewno Złote Pióro będzie mnie inspirować do dalszej pracy literackiej – powiedział laureat Wiktor Golubski, z zawodu inżynier, autor 9 tomów poezji, członek zarządu ZLM (skarbnik). 


   To już 17. mosiężna statuetka przyznana przez Związek Literatów na Mazowszu. Laureatami Złotego Pióra byli od 2003 r. kolejno: Teresa Kaczorowska (2003), Alfred Borkowski (2004), Teresa Kaczorowska (2005), Hanna Jolanta Wiśniewska (2006), Igor Kantorowski (2007), Józef Pless (2008), Teresa Kaczorowska (2009), Igor Kantorowski (2010), Barbara Krajewska (2011), Stefan Chojnowski (2012), Bożenna Beata Parzuchowska (2013), Jerzy Stanisław Czajkowski (2014), Ryszard Tarwacki (2015), Krzysztof Martwicki (2016), Juliusz Erazm Bolek (2017), Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki (2018). Warto dodać, że literaci, którzy otrzymali „Złote Pióro” trzykrotnie, nie mogą uczestniczyć już w tym konkursie.


   Po prezentacji nagrodzonej poezji przez Wiktora Golubskiego, w programie XX ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji był koncert Wojtka Gęsickiego. Niestety został on przerwany chuligańskim wybrykiem jednego z mieszkańców Krzywej Hali, co spowodowało zamknięcie całego spotkania. Jego uczestnicy i organizatorzy: Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna oczekują, że organy ścigania nie zbagatelizują tego niebezpiecznego zdarzenia i że agresywny osobnik zostanie ukarany.


Teresa Kaczorowska


Zobacz fotografie2020-08-21 17:02:28 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu