Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Dar

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

PRAWDY NIE DA SIĘ ZABIĆ

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Narodowe Czytanie „Balladyny”

Szanowni Państwo,


   zapraszamy /*5 września 2020 r. o godz. 16.00*/ do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Lekturą dziewiątej odsłony wspólnego czytania jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego.


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie będziemy mieć okazję do wysłuchania wybitnego dzieła polskiego romantyka w wykonaniu Magdaleny Warzechy, aktorki Teatru Narodowego w Warszawie. Akompaniament do słowa muzycznego przygotowała młoda ciechanowska skrzypaczka, Agata Mysiakowska. 


   /Balladyna/ Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. 


Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


   *Magdalena Warzecha* - od 1997 roku w zespole Teatru Narodowego. Absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. 


Aleksandra Zelwerowicza (1993). W latach 1993–2001 aktorka Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.


Współpracowała z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Montownia, na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Sceną Prezentacje, Studiem Teatralnym KOŁO, Polonia, a także z Teatrem Provisorium w Lublinie oraz z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.


Laureatka zespołowej nagrody aktorskiej w 3. Ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za przedstawienie Spacerowicz Walsera w reżyserii Igora Gorzkowskiego ze Studia Teatralnego KOŁO w Warszawie (2008).


   *Agata Mysiakowska *-  16 letnia ciechanowianka, uzdolniona skrzypaczka, rozwija również umiejętności gry na fortepianie. Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Ciechanowie w klasie skrzypiec. Aktualnie dyplomantka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Mławie. Jest kilkukrotną laureatką konkursów o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Nagrodzona za osiągnięcia muzyczne przez Prezydenta Miasta Ciechanów i Starostę Ciechanowskiego. Koncertowała z Zespołem Muzyki Dawnej w SP nr 5 w Ciechanowie, chórem przy parafii Św. Tekli w Ciechanowie, Zespołem Zgrany SP TWP w Ciechanowie, Zespołem Smyczkowym „Orana” w Działdowie, Zespołem przy parafii Św. Piotra w Ciechanowie, Orkiestrą PSM w Mławie oraz muzykami Konstancją i Dominikiem Molewskimi. Doskonaliła warsztat uczestnicząc w krajowych oraz międzynarodowych kursach adresowanych „młodym talentom”, prowadzonych przez wybitnych muzyków.


Do zobaczenia w Bibliotece :-)


Alicja Wodzyńska


Dyrektor MBP


 


 


 


 

2020-09-01 19:05:25 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu