Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

ŻNIWA

jajo czy kura

Odszedł kolorowy trubadur

PRAWDY NIE DA SIĘ ZABIĆ

Pieśń

Wybór

Pożegnanie poetki Barbary Krajewskiej

URODZINY MARII KONOPNICKIEJ

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


MEDAL ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO

   Z inicjatywy polskich środowisk literackich, w 160. rocznicę śmierci trzeciego wieszcza, został utworzony Medal Zygmunta Krasińskiego. Po raz pierwszy zostanie wręczony podczas XXIV Ciechanowskiej Jesieni Poezji, 10 października 2019 roku, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.


   Zygmunt Krasiński (1812-1859) - wielki polski poety romantyczny, autor powieści, dzieł filozoficznych i ogromnego zestawu listów - należał do pokolenia, które zaznało goryczy klęski i radości chwilowych zwycięstw. Był przedstawicielem tych pisarzy religijnych i kulturowych, którzy próbowali stworzyć w swoich dziełach czytelny system historiozoficzny. Tworząc kolejne dzieła odzwierciedlał w nich tragizm człowieka XIX wieku, uwikłanego w wojny i tragedie narodowe, ale też wskazywał drogę rozwoju. Wierzył, że Polska znalazła się w obrębie paradygmatu kosmogonicznego. Niósł w sercu przekonanie, że to, co wydarzyło się u początku dziejów wszechświata, wraca stale w historii globowej narodów i zapowiada odrodzenie w nowych strukturach. Nawet największe wojny tłumaczył walką elementów w kosmosie i czekał na cud rozświetlenia nowych czasów, nowych ludzi, nowego Słońca i nowego istnienia. Wielu twórców następnych epok próbowało zbliżyć się do wzorców z twórczości Krasińskiego, wielu też swoją twórczością podążało śladem jego wielkości i oryginalności.
   Medal Zygmunta Krasińskiego ma charakter honorowy. Jest prawem chronionym emblematem wysokiej jakości osiągnięć artystycznych, naukowych i kulturowych w Polsce i świecie. Przyznawany będzie przez Kapitułę, którą stanowić będą znani poeci i eseiści oraz kolejni laureaci Medalu – polskim i zagranicznym twórcom, badaczom i artystom, za wybitne zasługi dla kultury polskiej i jej promowanie w innych krajach świata. Na jego awersie przedstawiono sylwetkę Poety i napis: Medal Zygmunta Krasińskiego i daty życia 1812–1859, a na rewersie - pomnik nagrobny matki Poety z kościoła w Opinogórze oraz nazwy miast polskich i europejskich, w których przebywał i pisał swoje dzieła.


   Poza wręczeniem Medalu Zygmunta Krasińskiego, w programie XXIV Ciechanowskiej Jesieni Poezji (9-10 października 2019), są spotkania z literatami we wszystkich szkołach Ciechanowa, a także w Gołotczyźnie i w Gumowie, warsztaty literackie, promocję nowego, już 21. numeru „Ciechanowskich Zeszytów Literackich” i wyjazd śladami Wiktora Gomulickiego do Pułtuska, Noc Poetów, koncerty, XXI Spotkanie z Literaturą w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, rozstrzygnięcie XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „O Laur Opina” Udział weźmie kilkudziesięciu ludzi pióra z regionu, Polski i 5 innych państw. Festiwal poprowadzi dr Teresa Kaczorowska, którą ustanowiono przewodniczącą Kapituły Medalu Zygmunta Krasińskiego. Więcej na: www,zlmaz.pl i www.pckisz.pl.


medal


 REGULAMIN PRZYZNAWANIA MEDALU ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO


 


 


 


 


 

2019-10-13 16:16:23 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu