Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


XXVII Wiosna Literatury w Gołotczyźnie

9 czerwca 2016 miała w programie spotkania autorskie pisarzy: w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie oraz w Gimnazjum w Sońsku (Józef Budziński i Zdzisław Zembrzycki), złożenie kwiatów i zapalenie ogni pamięci na grobach Aleksandra Świętochowskiego i Grzegorza Roszki na cmentarzu w Sońsku (po raz pierwszy zapalono też znicz na grobie zapomnianej kompozytorki Urszuli Rzeczkowskiej, 1934-1978). Ale głównym punktem było spotkanie literacko-muzyczne w saloniku szlacheckim Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie), prowadzone przez dr Teresę Kaczorowską. To tam świętowano promocję nowej poetyckiej książki Barbary Krajewskiej pt. „Ziarna miłości”, jubileusz 90-lecia Stefana Chojnowskiego (obydwoje są członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie), przeplatając poetyckie słowa seniorów poetów koncertem fortepianowym Huberta Adamkiewicza z PSM I st. w Ciechanowie. W Muzeum wspominano też poetów, którzy w maju 2016 r. odeszli nagle na drugą stronę światła - dwoje czynnych poetów, członków ZLM: Zenonę Cieślak-Szymanik z Ciechanowa oraz Janusza Dylewskiego z Mławy. W przeciwieństwie do Barbary Krajewskiej oraz Stefana Chojnowskiego, którzy czytali swoje wiersze sami, poezję zmarłych poetów zaprezentowali młodzi aktorzy z Teatru „Rozmyty Kontrast” (przygotowani przez Edytę Bojkowską Kolak z PCKiSz). Poetyckie książki wszystkich bohaterów Wiosny Literatury’2016 można było nabyć na stoisku z książkami. A na koniec w gołockim parku zapłonęło integracyjne ognisko, przy którym wystąpili przy dużym aplauzie zaproszeni artyści z Siedlec: Tadeusz Goc (wokal, gitara) oraz Urszula Tom (poetka).

Warto dodać, że organizatorami Wiosny Literatury w Gołotczyźnie byli: Związek Literatów na Mazowszu, Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie) oraz Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie.


 01


02


03


04


05


06


07


08


09


10


11


12


 


 


 


 


 


 


 


 

2016-06-19 15:28:50 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu