Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Jesiennieje

Warmińska cisza

W poszukiwaniu

Myśli o stanie wojennym

Myśli o stanie wojennym

"Po przejściach"

Pandemia

Mama

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Ryszard Tarwacki gościem XVII Spotkania z Książką w Galerii

   Gościem XVII Spotkania z Książką w Galerii (Galeria im. Bolesława Biegasa PCKiSz w Ciechanowie), 14 listopada 2015 r., był Ryszard Tarwacki - urodzony w podpłońskim Ojrzeniu podczas II wojny światowej (rocznik 1940), absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a potem mieszkaniec Warszawy, redaktor kilku pism i wydawnictw, w tym  m.in.  Iskry oraz Wiedzy Powszechnej. W wieku senioralnym wrócił ze stolicy w rodzinne strony i zamieszkał w Jońcu, na ojcowiźnie.

   Po 18 latach milczenia Ryszard Tarwacki wydał nową książkę Młyn nad Wkrą. Jest to zbiór 66 reportaży-opowieści z najbliższego terenu, czyli z małej ojczyzny Ryszarda Tarwackiego. W jego opowieściach Joniec - położony pomiędzy Ciechanowem i Płońskiem, a także jego okolice - to niewielka geograficznie jednostka, która jawi się jako centrum świata. To na tej ziemi rośnie „królewski dąb pamiętający rosyjski i pruski zabór”, to tam o niezwykłych historiach szepczą płynące tu rzeki Wkra i Sona, a tytułowy młyn nad Wkrą szczególnie wiele pamięta. To tam jawa miesza się ze snem, poezja z prozą, a przeszłość z teraźniejszością. To tam niewiadomo co jest prawdą życia, a co fikcją.

   Ryszard Tarwacki – prozaik, dziennikarz, redaktor, ale również poeta, łacinnik, a w czasach studenckich także aktor – stworzył w Galerii im. B. Biegasa w sobotni listopadowy cichy wieczór niezwykły spektakl. Dopomógł mu w tym znakomicie chór Belcanto z Jońca, który od 2004 roku prowadzi przy jonieckiej parafii Andrzej Mrozek. W sumie było to spotkanie niezwykłe i niepowtarzalne. Prowadziła je dr T. Kaczorowska, a jego współorganizatorem, obok PCKiSz, był Związek Literatów na Mazowszu (z siedzibą w Ciechanowie), do którego należy Ryszard Tarwacki.


 01


02


03


Fot: Jan Lipski


 


 


 


 

2015-11-19 08:59:23 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu