Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


PRZASNYSCY TWÓRCY W HOŁDZIE PAPIEŻOWI

JANOWI PAWŁOWI II.


   Środowiska twórcze z Przasnysza skupione w Kole Miłośników Sztuki TARAS, działającym  przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej dla uczczenia roku beatyfikacji polskiego Papieża - Jana Pawła II w dniach 22, 23 października 2011r. zrealizowało dwa projekty w zakresie kultury.
   Pierwszym z nich było przygotowanie i wystawienie sztuki Narty Ojca Świętego Jerzego Pilcha przez Teatr Trzech Pokoleń wg adaptacji scenicznej i w reżyserii Bożenny Beaty Parzuchowskiej,


01


   Oto obszerne fragmenty wywiadu, udzielonego mediom przez pomysłodawczynię obu projektów, Bożennę Beatę Parzuchowską, przewodniczącą KMS TARAS i reżyser widowisk: 
   W związku z beatyfikacją Jana Pawła II w maju tego roku, szukałam sposobu, który pozwoliłby na włączenie się w obchody tych uroczystości poprzez przeprowadzenie tematycznego konkursu literackiego oraz przygotowanie i zaprezentowanie  odpowiednio dobranej sztuki teatralnej.  Początkowo chciałam przygotować coś z  dramatów Karola Wojtyły, ale wydały mi się zbyt trudne do realizacji dla szerokiej publiczności. Jakoś wkrótce potem, zupełnie przypadkowo, miałam okazję obejrzeć  w Teatrze Telewizji spektakl Narty Ojca Świętego Jerzego Pilcha i zakupiłam jego książkę, aby bliżej zapoznać się ze scenariuszem.
   Sam pomysł spektaklu zrodził się już wiosną, ale pełne przygotowania podjęliśmy dopiero w połowie września, kiedy to nasz projekt znalazł uznanie w  oczach Samorządu Województwa Mazowieckiego i mogliśmy już liczyć na konieczne wsparcie finansowe. (...)
   W przasnyskim Teatrze Trzech Pokoleń są przedstawiciele trzech, a może nawet czterech pokoleń. Obok seniorów, są ludzie pracujący zawodowo  oraz młodzież szkolna. Każdy ma swoje sprawy i wiele zajęć. Krótki termin realizacji był dużym wyzwaniem dla aktorów: Andrzeja Lewickiego, Wiesława Wróblewskiego, Wiesława Maksjana, Grzegorza Jasińskiego, Przemysława Górowskiego, Adama Sawickiego, Barbary Wójcickiej i Jadwigi Matusiak, Tomasza Smolińskiego, Łukasza Tomaszewskiego i innych oraz dla akustyków: Marka Karolskiego i Pawła Parzuchowskiego, a także dla osób przygotowujących scenografię i rekwizyty.(...)
   Wspólna praca w teatrze amatorskim daje nam wiele radości, która bierze się stąd, że jesteśmy wszyscy MIŁOŚNIKAMI  SZTUKI. Nie bez znaczenia był też tu fakt, że przygotowaliśmy nasze widowiska w hołdzie Janowi Pawłowi II, który był kiedyś aktorem i poetą i miał wielki szacunek dla twórców kultury. Jest On dla nas wzorem i autorytetem jako Człowiek.  (...)


02


03


04


05 


   Utwór Jerzego Pilcha okazał się bardzo ciekawy, intrygujący, ale i nie mniej ryzykowny do wystawienia w małym miasteczku. Ostre pióro tego współczesnego autora, który notabene nie jest katolikiem, budziło trochę wątpliwości, ale obraz świata i bolesna prawda o nas samych, przedstawiana  przez Jerzego Pilcha w sposób nieco karykaturalny,. komediowy, kusiła, aby spróbować poprzez sztukę skłonić widza do refleksji, sprowokować do zastanowienia się nad dysonansem między zachwytem nad Osobą Papieża, a rzeczywistym życiem Ewangelią i nauką jaką On głosił. Jednocześnie chciałam podjąć swoistą polemikę z samym autorem. Spróbowałam tę sztukę zrobić inaczej, wyeksponować z niej to, co dobre i piękne w ludziach, to co pod wpływem Jana Pawła II i jego autorytetu udało się bohaterom sztuki zmienić w sobie na lepsze. (...)
   Nie do mnie należy ocena samego przedstawienia, ale spotkaliśmy się z bardzo dobrym, nadspodziewanie dobrym odbiorem. Myślę, że w dużej mierze jest to zasługa aktorów, którzy spisali się tu znakomicie. Reżyseria przedstawienia i dobór obsady należał do mnie i myślę, że lepiej nie mogłam wybrać. Wiele scen zagranych było wprost profesjonalnie. Jestem pełna podziwu dla pracy, jaką członkowie zespołu włożyli w naukę trudnych ról Długie dialogi i emocjonujące monologi wymagały od nich wiele wysiłku i odwagi. Efekty akustyczne, muzyka i taniec rozbudzały wyobraźnię Kremówki ufundowane przez Miasto Przasnysz wkomponowały się w „papieski' nastrój i humor.  Reakcje publiczności mówią same za siebie.
   Trzeba tu dodać,ze przasnyska publiczność jest wymagalna, ale potrafi się odwdzięczyć satysfakcjonującym aplauzem. Sala widowiskowa MDK jest na naszych spektaklach wypełniona po brzegi. To motywuje nas i dodaje chęci do realizowania dalszych dużych projektów. 
   Miło nam, że na sobotnim występie gościliśmy przedstawicieli Władz Samorządowych: Radną Sejmiku Mazowieckiego – Wiesławę Krawczyk oraz  Starostę Powiatu Przasnyskiego – Zenona Szczepankowskiego.  


   Drugi projekt zrealizowany przez Koło Miłośników Sztuki TARAS to V. Mazowiecki Konkurs Literacki pod hasłem W cieniu przechodzącego Piotra..., którego finał odbył się podczas spotkania laureatów z organizatorami i mieszkańcami Przasnysza w dniu 23.października 2011r. Niedzielne spotkanie  było kolejną formą oddania hołdu i pamięci największemu z rodu Polaków – Janowi Pawłowi II. Podczas tej uroczystości aktorzy Teatru Trzech Pokoleń zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne pod tytułem W cieniu przechodzącego Piotra... Ubogaciły go pieśni w wykonaniu Scholi Św. Anny z Bogatego pod kierunkiem Zbigniewa Olszaka , do którego dołączyli na tę okazję przasnyscy seniorzy: Barbara Goździewska, Teresa Mórawska, Zofia Wróblewska i Tadeusz Wiśniewski. oraz występ dziecięcego zespołu tanecznego ze szkoły nr 1 pod kierunkiem Grażyny Niewiarowskiej. Całość oparta była o teksty poetyckie lokalnych twórców i laureatów V. Mazowieckiego Konkursu Literackiego, zorganizowanego przez Koło Miłośników Sztuki TARAS, działające przy TPZP. Współorganizatorami konkursu było Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu, Księgarnia Polska Książka w Przasnyszu, Miejski Dom Kultury  w Przasnyszu oraz Związek Literatów na Mazowszu. Konkurs ma już zasięg ogólnopolski i jest okazją do promowania Mazowsza. Wiersze  recytowali: Wiesław Maksjan, Andrzej Lewicki, Wiesław Wróblewski, Barbara Wójcicka,, Adam Sawicki, Grzegorz Jasiński, Krystyna Grotkowskas, Teresa Mórawska, Zofia Wróblewska, Barbara Goździewska, Lucjan Goździewski, Andrzej Ciuba, Alicja Ochenkowska, Bartosz Krajewski, Bartosz Graczyk, Dawid Sadowski, Łukasz Tomaszewski, Tomasz Smoliński. oraz Anna Gajdzińska i Piotr Kaszubowski i Bożenna Beata Parzuchowska. Do jednego z wierszy laureatów Adam Sawicki opracował melodię i wraz z Barbarą Wójcicką w strojach góralskich, zaśpiewali ją dla Papieża przy akompaniamencie Zbigniewa Olszaka.


05


07


08


09


010 


   Na niedzielne spotkanie przybyli poeci z różnych stron Polski. Tegoroczną zwyciężczynią została Anna Piliszewska z Wieliczki. Drugie miejsca przypadły Eli Galoch z Turka i ks. Hubertowi Komorowskiemu z Płocka. Trzecie miejsce zajął Przasnyszanin -Stanisław Radomski. Wyróżnienia przyznano: Barbarze Sitek-Wyrembek z Ciechanowa, Grażynie Król z Rawy Mazowieckiej, Wandzie Stańczak z Warszawy, Stefanowi Dołkowskiemu ze Szczutowa k. Sierpca oraz Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej. Ponadto przydzielono nagrodę specjalną dla Andrzeja Ciuby od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej. Nagrody dla zwycięzców ufundowali następujący sponsorzy: Miasto Przasnysz, Gmina Przasnysz, Związek Literatów na Mazowszu, TPZP i Księgarnia Polska Książka .
   Projekty: Przygotowanie i wystawienie sztuki Narty Ojca Świętego Jerzego Pilcha przez Teatr Trzech Pokoleń oraz  Przasnyscy twórcy w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II – Finał V. Mazowieckiego Konkursu Literackiego otrzymały wsparcie finansowe od Samorządu Województwa Mazowieckiego.  Na niedzielnym spotkaniu swoją obecnością zaszczycili zebranych: Radny Sejmiku Mazowieckiego – Benedykt Pszczółkowski, Burmistrz Przasnysza – Waldemar Trochimiuk oraz przedstawiciele środowisk twórczych z Ciechanowa: Ewa Stangrodzka i Stanisław Kęsik. Uczestnicy konkursu mięli możliwość wymiany doświadczeń i dzielenia się wrażeniami podczas spotkania integracyjnego w sobotni wieczór oraz podczas niedzielnego śniadania. Szkoda,że nie mogli przybyć wszyscy zaproszeni gości oraz przewodniczący Jury – prof. Krzysztof Dybciak. 
   Na spotkaniu 23 października odbyła się promocja zbioru W cieniu przechodzącego Piotra... wydanego przez TPZP. jako pokłosie V Mazowieckiego Konkursu Literackiego.


 k1


k2


k3


k4


 


 


 


 

2011-11-18 16:51:47 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu