Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Requiem dla Odkupiciela, VII

Zosia nasza kochana

Requiem dla Odkupiciela IV

Requiem dla Odkupiciela III

ADAM POMORSKI – TŁUMACZ DOSKONAŁY

Requiem dla Odkupiciela II

Requiem dla Odkupiciela

Teatr Doktor Seliański

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Bożenna Beata Parzuchowska

BBParzuchowska(ur. 29.02.1952 w Przasnyszu). Animatorka i instruktorka upowszechniania kultury, założycielka i przewodnicząca Koła Miłośników Sztuki TARAS i Teatru Trzech Pokoleń przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

 

Bożenna Beata Parzuchowska jest inicjatorką i autorką wielu scenariuszy imprez kulturalnych oraz konkursów literackich, redaktorką 12. zeszytów literackich, wydawanych z okazji imprez regionalnych i konkursów literackich przez KMS TARAS. Jest redaktorką opracowanego albumu poetycko-dokumentacyjnego o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z Przasnyszem pt: Z przaśnego szczepu.

 

Pierwsze próby wydawnicze miała w l. 70. XXw. w biuletynach literackich wydawanych przez środowiska twórcze w Ciechanowie i Ostrołęce. Potem przez wiele lat pisała „do szuflady”. W 2006r. wydała swój pierwszy zbiór poezji pt: Światłoczułość. Promocja książki odbyła się w auli przasnyskiego LO, w Społecznym Gimnazjum PTO w Płocku oraz w Gimnazjum im, Adama Mickiewicza w Sypniewie, gdzie otrzymała tytuł „Przyjaciela szkoły”. Jej utwory odtąd były częstokroć wykorzystywane przy okazji uroczystości szkolnych, a w 2008r. Gimnazjum w Sypniewie wystawiło jej spektakl poetycki pt: Co się komu w duszy gra... W 2009r. założony i prowadzony przez nią Teatr Trzech Pokoleń wystawił na deskach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu jasełka wg jej poetyckiego scenariusza i w jej reżyserii. W 2009r. Teatr Trzech Pokoleń odniósł kolejny sukces, wystawiając jej poetyckie Misteria Męki Pańskiej pt: Ludu mój, ludu... oraz sztukę Zofii Kossak- Szczuckiej Gość oczekiwany. W lutym 2010r. zespól teatralny pod jej kierownictwem dał gościnny występ w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.

 

Od grudnia 2009r. autorka prezentuje na antenie Radia Przasnych audycje poetyckie dla dorosłych i dzieci.

 

Dla realizacji swoich pomysłów i inicjatyw KMS TARAS podejmuje szeroką współpracę

z wieloma organizacjami i instytucjami na terenie miasta.

 

Główną jej pasją jest poezja, potem teatr i sztuka w szerokim pojęciu tego słowa. Autorka żywo uczestniczy w życiu kulturalnym swojego miasta i regionu, prezentując swoją twórczość z okazji wielu lokalnych i ponadregionalnych uroczystości. Jej utwory ukazywały się w lokalnej prasie , w „Poezji dzisiaj” i w  Znaj.  Były też drukowane w wydawnictwach zbiorowych: A Duch wieje kędy chce..., Pokłosie i inne.

 

W dorobku twórczym autorka posiada setki wierszy, opowiadania, satyry i limeryki. Obecnie ma przygotowane do druku kolejne zbiory poezji: Róże i błękity, Na wiotkiej gałęzi...,Rajskie kamyki, W osiemdziesiąt limeryków dookoła świata, 3 zbioy Opowiadań ze znakiem zapytania (dla dzieci) oraz w/w album Z przaśnego szczepu, której współredaktorem jest Piotr Kaszubowski. Ponadto napisała już kilka nowych scenariuszy teatralnych.

 

Otrzymała kilka wyróżnień i nagród w konkursach poetyckich, m.in. w Ogólnopolskim Konkursie „O wstęgę Orzyca”, w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Stanisława Nawrockiego w Płocku (2008). w Mazowieckim Konkursie na najlepszą fraszkę im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu (2009r.)

 

Za działalność kulturalną w 2012 roku wyróżniona Medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego w kategorii Medal Honorowy.

 

 

 

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu