Związek Literatów na Mazowszu Związek Literatów na Mazowszu
Związek Literatów na Mazowszu
Link do strony na Facebooku
Login:
Hasło:

forum literackie

Refleksje z ostatniego Pożegnania Prof. Juliuszowi Chrościckiemu

W KRAINIE POEZJI (recenzja)

Fryderyk wciąż żywy

Mazurki w Sannikach

Wacław Holewiński - penetrujący rewiry historii

Ukołysana

Ukoić

Jesiennieje

więcej..

Partnerzy ZLM

AES

Partnerzy Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie MDK Przasnysz Muzeum Historyczne w Przasnyszu Urząd Miasta Ciechanów Starostwo Powiatowe w Ciechanowie Samorząd Województwa Mazowieckiego


Wieczór literacki o Grzegorzu Przemyku

To bestie zła zakatowały Grzegorza Przemyka 


Trzecim z kolei gościem nowego w tym roku cyklu „Wieczory literackie z” – po Marku Piotrowskim (w lutym) i Andrzeju Rola Stężyckim (w marcu) - był w Artystyczną środę, 11 kwietnia 2018 r.,  Juliusz Erazm Bolek – poeta, prozaik, felietonista, redaktor, wykładowca akademicki (mieszkający w Warszawie, ale należący do Związku Literatów na Mazowszu w Ciechanowie). Jest twórcą innowacyjnym: tworzy nowe gatunki literackie (m. in. wiersz dialogowy, tzw. emaliowane felietony poetyckie), nowe formy niesienia poezja, jak „bodybook” (nosi strofy na piersiach), czy poetyckie kalendarze. Zdobył wiele nagród literackich - ostatnio jego poemat „Corrida” został  w Warszawie „Wierszem Roku 2017”, a w Ciechanowie uhonorowano tę książkę statuetką „Złote Pióro” za najlepszą książkę 2017 r. (wśród autorów ZLM).
  
I to właśnie tom poetycki „Corrida” stał się głównym motywem kameralnego wieczoru w Kawiarni Artystycznej PCKiSz. Poemat poświęcony jest Grzegorzowi Przemykowi – 19-letniemu poecie, który w maju 1983 r został śmiertelnie pobity przez milicjantów na posterunku przy ul. Jezuickiej w Warszawie oraz Barbarze Sadowskiej (1940-1986) - jego matce, działaczce antykomunistycznej, też poetce. Przeczytanie całego poematu zajęło Juliuszowi Erazmowi Bolkowi ponad pół godziny. Ciechanowianie przyjęli go w niezwykłej ciszy i wzruszeniu. Po ciekawej dyskusji, podkreślającej uniwersalności tematu walki dobra ze złem, prowadząca spotkanie dr Teresa Kaczorowska podziękowała autorowi za podjęcie tak ważnego tematu, zwłaszcza że w tym roku przypada 35-lecie śmierci zakatowanego młodego maturzysty, którego pogrzeb stał się w stolicy wielką manifestacją antykomunistyczną.


– Nie wiem w jaki sposób temat ten przyszedł do mnie. Może dlatego, że mieszkaliśmy niedaleko siebie, jego matka była poetką, podobnie jak mój ojciec. Bestie zła, oprawcy reżimu nie pozwolili Grzegorzowi pisać pięknych wierszy – mówił autor „Corridy”.


Spotkanie w Kawiarni Artystycznej umilili młodzi wokaliści - Ilona Rudnicka i Michał Kukliński ze Studium Piosenki „dEs” Grzegorza Chodkiewicza z PCKiSz.


Następne spotkanie z cyklu  „Wieczory literackie z” odbędzie się z Igorem Kantorowskim z Płońska, w środę 23 maja br. Zapraszamy!


 


Zobacz foto.


 


 


 


 

2018-04-13 07:25:59 - Krzysztof Turowiecki

Związek Literatów na Mazowszu Projekt i wykonanie www.ekspansja.eu